Нові зміни до антимонопольного регулювання

14.02.2019, 11:47
374
0
Богдан Ільченко
старший юрист KPMG Law Ukraine

7 Лютого 2019 року Верховна Рада України прийняла Закон (проект № 6746) про   внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення принципів процесуальної справедливості та підвищення ефективності проваджень у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (далі - «Закон»).

Відповідний Закон було прийнято у зв’язку з необхідністю підвищення ефективної діяльності органів Антимонопольного комітету України (далі - «АМКУ») під час захисту економічної конкуренції, а також обов’язком України гармонізувати своє законодавство відповідно до положень європейського законодавства, зокрема Постанов № 1/2003 та № 773/2004.

Основні зміни, запроваджені Законом, такі:

1.  Встановлення строків розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції

Органи АМКУ під час розгляду справ про порушення керуватимуться наступними строками:

- 5 років - розслідування справ щодо порушень, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій;

- 1 рік - розслідування справ щодо порушень, у вигляді концентрація без отримання відповідного дозволу органу АМКУ та недобросовісної конкуренції;

- 6 місяців - розслідування справ щодо порушень, у вигляді невиконання рішення органу АМКУ, неподання інформації, подання інформації в неповному обсязі, подання недостовірної інформації на вимогу органу АМКУ та створення перешкод працівникам органу АМКУ під час проведення перевірки;

- 2 роки - розслідування справ щодо усіх інших порушень, які не передбачені вище. 

Також слід зазначити, що відповідні строки розгляду можуть бути продовжені з урахуванням певних обставин (напр. АМКУ потрібно зібрати інформацію, яка не надали на вимогу), однак не більше ніж на шість місяців.

2.    Запровадження механізму відводів уповноважених працівників органів АМКУ, експертів та перекладачів

Якщо діяльність представників органів АМКУ, включаючи Державного уповноваженого або експертів та перекладачів викликає сумнів щодо їх неупередженості або об’єктивності, особи, що беруть участь у справі, можуть заявити відвід зазначеним представниками органів АМКУ або експертам та перекладачам.    

3.    Запровадження механізму консультацій під час розслідування справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції

Відповідний механізм передбачає, що органи АМКУ з власної ініціативи або за клопотанням заінтересованих осіб можуть проводити консультації з метою обговорення фактичних, економічних та правових питань, що стосуються підозрюваного порушення, його характеру, можливості добровільного припинення або виправлення дій, що мають чи можуть мати ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

4.    Запровадження процедури врегулювання у справах про антиконкурентні узгоджені дії

Процедура врегулювання передбачає, що органи АМКУ відповідно до звернення відповідача можуть зменшити розмір штрафу на 20% за умови доцільності застосування процедури врегулювання, а також дотримання відповідачем певних вимог. До таких вимог, зокрема, належить беззастережне визнання відповідачем факту вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зобов’язання відповідача сприяти розслідуванню порушення до прийняття рішення у справі, зобов’язання відповідача припинити порушення та усунути причини, що йому сприяють.

У разі погодження та підписання органом АМКУ угоди про врегулювання з відповідачем, така угода підлягає затвердженню господарським судом, до юрисдикції якого належить розгляд справ, пов’язаних з оскарженням рішення відповідного органу АМКУ. Таким чином, відповідач, який уклав угоду про врегулювання, затверджену господарським судом, не має права оскаржувати рішення органу АМКУ про порушення конкурентного законодавства за процедурою врегулювання з підстав, які були визнані цим відповідачем під час процедури врегулювання.

5.    Запровадження механізму часткового звільнення від відповідальності

Цей механізм застосовується до осіб, які вчинили антиконкурентні узгоджені дії та добровільно звернулися до органів АМКУ, однак не можуть бути звільнені від повної відповідальності у зв’язку з тим, що інший учасник відповідних антиконкурентних узгоджених дій раніше вже подав заяву про звільнення. В залежності від черговості звернення та надання доказів, орган АМКУ може зменшити розмір штрафу відповідачів у наступному розмірі: першій особі – на 50 відсотків, другій особі – 30 відсотків, іншим особам – на 20 відсотків розрахованого штрафу, який мав бути накладений органом АМКУ.

6.    Скасування пені за кожний день прострочення сплати штрафу

Закон також скасовує можливість нарахування пені у розмірі півтора відсотка від загальної суми штрафу, яка б нараховувалася у разі прострочення відповідачем сплати такого штрафу.

Слід наголосити, що наведені вище зміни наберуть чинності через три місяці з дня опублікування Закону, окрім положення щодо процедури врегулювання у справах про антиконкурентні узгоджені дії, яке набуває чинності з 1 січня 2020 року.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться