Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

Не кожне кримінальне правопорушення є злочином, але кожен злочин є кримінальним правопорушенням

27.11.2018, 14:44
1397
0
Анастасія Гурська
адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Клочков та партнери»

22.11.2018 року було прийнято законопроект № 7279-д про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень.

Необхідність прийняття закону була викликана необхідністю законодавчого врегулювання  застосування положень Кримінального процесуального кодексу України стосовно особливостей досудового розслідування кримінальних проступків та їх судового розгляду.

Основна мета здійснення досудового розслідування кримінальних проступків – це спрощення і пришвидшення розслідування  кримінальних правопорушень невеликої тяжкості.

Велика кількість змін стосується заміни поняття «злочин» на «кримінальне правопорушення» у зв’язку з частотою використання такого поняття у Кримінальному кодексі України. А види кримінальних правопорушень фактично по термінології змінено на кримінальні проступки, нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі злочини. Ряд змін стосується врегулювання та покращення процедури розслідування кримінальних проступків. Частина змін стосується посилення відповідальності за керування у стані алкогольного сп’яніння.

Що ж маємо на виході з прийняттям такого закону, який по останній редакції на офіційній сторінці ВРУ містить посилання, що вводиться в дію через рік з дня набрання ним чинності?

1. Зміна термінології
На виході маємо те, що більшість змін, які запроваджуються законопроектом, стосуються заміни термінології та фактично теорії кримінального права.
Злочин = кримінальне правопорушення, злочин невеликої тяжкості = кримінальний проступок, злочинність = кримінальна протиправність, злочинець = особа, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Отже, тепер будь-яке значення «злочину» по-старому є кримінальним правопорушенням, але не будь-яке значення «злочину» по новому тотожне загальному поняттю кримінального правопорушенню, оскільки фактично тепер «злочином» є вид кримінального правопорушення.
Змінами збільшено і штрафи за окремі категорії кримінальних правопорушень.

2. Посилення відповідальності за керування в нетверезому стані
Окрему увагу у законопроекті приділили посиленню відповідальності за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння.
Так, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції  - є кримінальним правопорушенням.
Так само, відповідальність будуть нести і особи, які передали керування транспортним засобом особі, яка перебуває у стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів.
Відмова від проходження встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції також є кримінальним правопорушенням.
Особисто моя думка, дане посилення відповідальності є виправданим, оскільки кількість ДТП та жертв від аварій на дорозі є особливо великою, а правове виховання громадян щодо неприпустимості керування транспортним засобом у стані сп’яніння, на жаль, бажає кращого. Невідворотні наслідки від такого керування є плачевними.

3. Новий учасник кримінального процесу – дізнавач
Нововведення чекають нас і в зміні структури правоохоронних органів, оскільки фактично вводиться поняття нового учасника кримінального процесу – дізнавача.
Дізнавач – це службова особа підрозділу дізнання органу Національної поліції, органу безпеки, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, органу Державного бюро розслідувань, у випадках, установлених цим Кодексом, уповноважена особа іншого підрозділу зазначених органів, які уповноважені в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків.
Тобто, фактично у кожному органі досудового розслідування створять додатковий штат Або шляхом добору дізнавачів через додаткове бюджетування, чи просто ряд слідчих та оперативних співробітників переведуть на посади дізнавачів. Фактично підрозділи дізнання створять в усіх правоохоронних органах, які здійснюють досудове розслідування, за винятком НАБУ.
Які ж повноваження будуть у дізнавача? Фактично обсяг повноважень дізнавача дублює обсяг повноважень слідчого. Дізнавач несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення дізнання.
Дізнавач має право залучати оперативних співробітників для здійснення дізнання, проводити огляд місця події, обшук затриманої особи, опитувати осіб, вилучати знаряддя і засоби вчинення правопорушення, речі і документи, які є безпосереднім предметом кримінального проступку або виявлені під час затримання, а також проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії у випадках, установлених цим Кодексом, повідомляти про підозру, тощо. Дізнавач зобов’язаний виконувати доручення та вказівки прокурора, які надаються у письмовій формі.
Варто взяти до уваги, що для з’ясування обставин вчинення кримінального проступку до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути:
1) відібрано пояснення;
2) проведено медичне освідування;
3)отримано висновок спеціаліста і знято показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;
4) вилучено знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку, або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.
Тобто, фактично до вирішення питання щодо внесення до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального проступку та з’ясування чи є в діях особи склад кримінального проступку, можливо провести попередні процесуальні дії, які фактично можна оцінювати як слідчі дії .

Процесуальними джерелами доказів у кримінальному провадженні про кримінальні проступки крім «класичних доказів» також є пояснення осіб, результати медичного освідування, висновок спеціаліста, показання технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Такі процесуальні джерела доказів не можуть використати у кримінальному провадженні щодо злочину, окрім як на підставі ухвали слідчого судді, яку постановляють за клопотанням прокурора.
Окрім цього, особа, яка вчинила кримінальний проступок, може бути затримана до 3 годин.
При цьому, варто звернути увагу, що до 72 годин може бути затримана особа, яка:
1) відмовляється виконувати законну вимогу уповноваженої службової особи щодо припинення кримінального проступку або чинить опір;
2) намагається залишити місце вчинення кримінального проступку;
3) під час безпосереднього переслідування після вчинення кримінального проступку не виконує законних вимог уповноваженої службової особи;
До 24 годин може бути затримана особа, яка перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння та може завдати шкоди собі або оточуючим.
Уповноважена службова особа, яка здійснила затримання, здійснює особистий обшук затриманої особи.

Що несуть такі зміни? Вони можуть становити ризик щодо порушення прав особи та зловживання своїми повноваження правоохоронними органами, оскільки фактично під виглядом перевірки водія транспортного засобу на предмет керування у стані алкогольного сп’яніння можуть затримати до 72 годин з посиланням на можливу непокору правоохоронцям. А тому доцільним було б і посилити відповідальність дізнавачів у випадку безпідставного обмеження прав людини.
Так само і передбачається право вилучити транспортні засоби, оскільки фактично автомобілі є знаряддям кримінальних правопорушень щодо керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння.
 

В цілому, законопроект є важливим і направленим на спрощення розслідування так званих «злочинів невеликої тяжкості», введення кримінальної відповідальності особам, які керують транспортними засобами у стані сп’яніння, та уточнення процедури дізнання.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться