Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

Відшкодування державі шкоди, завданої несплатою податків, - наслідки в «плюс» чи «мінус»?

11.01.2019, 11:18
566
0
Олег Добровольский
партнер юридического объединения ID Legal Group

У практиці зустрічаються випадки погашення заборгованості платником податку по акту податкової перевірки, на підставі податкового повідомлення-рішення. Така сплата відбувається до моменту відкриття кримінального провадження та за умови достатнього розміру шкоди для складу злочину, передбаченого ст.212 КК України.

Виникає питання наявності складу злочину і законності відкриття кримінального провадження, в разі відшкодування шкоди державі платником податків до моменту відкриття кримінального провадження. Для цього слід розуміти коли злочин, передбачений ст.212 КК України, вважається закінченим.

У відповідності до роз"яснень п.15 Постанови Пленуму ВСУ №15 від 08.10.2004 р. "Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів" умисне ухилення від сплати податків вважається закінченим з моменту фактичного ненадходження до бюджетів коштів, а саме з наступного дня, який слідує за кінцевим строком сплати податків (граничні строки сплати кожного виду податків різні і чітко визначені нормами податкового законодавства).

Таким чином, умисне ухилення від сплати податків вважається закінченим з дати, яка слідує за останнім днем строку сплати податків, передбачених Податковим Кодексом України, і, відповідно, за наявності всіх ознак злочину, передбаченого ст.212 КК України, що задокументовано актом податкової перевірки.

Відшкодування же в повному обсязі платником податків шкоди у кримінальному провадженні може розцінюватись не більше ніж пом"якшуюча обставина, яка за згодою потенційного підозрюваного може бути підставою для його звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст.212 КК України. Однак, в разі погодження особи зі звільненням від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст.212 КК України, слідство направляє провадження до суду для прийняття рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності.  

Крім того, сплата в повному обсязі донарахованих податків, може розцінюватись слідством як визнання платником податків порушень податкового законодавства. В такому разі, для повноти складу злочину, слідству залишається довести умисність дій потенціального підозрюваного.

Таким чином, за умови достатності розміру шкоди для наявності складу злочину, передбаченого ст.212 КК України, сплачуючи на підставі податкового повідомлення-рішення заборгованість по податкам, слід пам"ятати і про інші юридичні наслідки.

Навіть в разі безперечної, на першій погляд, правоти податкового органу щодо наявності порушень податкового законодавства, радимо користуватись своїм правом і оскаржувати податкове повідомлення-рішення.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться