Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

Під час обшуків правоохоронці вдаються до нових порушень

15.06.2018, 13:13
38
0
Олег Добровольский
партнер юридического объединения ID Legal Group

З метою захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності законодавець видав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» від 16.11.2017 № 2213-VIII. Зміни стосуються проведення деяких слідчих дій (зокрема обшуку), посилення контролю за дотриманням прав учасників провадження та відповідальності за порушення конституційних прав осіб.

Від законодавчих новацій очікувалось значне зменшення кількості обшуків, а також покращення якості даної слідчої дії.

Однак, з’явились нові порушення норм кримінального процесуального законодавства, які допускають правоохоронці, зокрема проведення обшуку на підставі скороченої ухвали та перерви у відеофіксації слідчої дії.

У зв’язку з недостатньою кількістю суддів та їх великим навантаженням, ухвали про проведення обшуку виносяться у скороченому вигляді і на їх підставі проводяться обшуки, а в кримінальне провадження вшивається повний текст ухвали. У відповідності до вимог ст.234 КПК України рішення суду повинно бути вмотивованим і з його змісту повинно бути зрозуміло, що стало підставою для надання дозволу на проведення обшуку. Зі змісту скороченої ухвали явно не можуть бути зрозумілі підстави для проведення обшуку. Проведення обшуку за такою ухвалою може допомогти в оскарженні в подальшому дій слідчого і повернення вилучених предметів, речей та документів.

Крім того, доволі частим порушенням нововведених норм стали перериви у відеофіксації під час проведення обшуку. Відеофіксація проведення обшуку повинна бути безперервною, у крайньому випадку перерва повинна бути процесуально правильно оформлена з зазначенням її причин. Такі порушення можуть стати підставою для відмови судом в накладенні арешту на вилучене майно, а можливо за наявності додаткових даних і визнання вилучених доказів недопустимими.

За відсутності під час обшуку адвоката, особам, у яких проводиться обшук, рекомендуємо внести всі виявлені порушення в якості зауважень до протоколу обшуку. В подальшому оскарженні, таки докази можуть зіграти на користь підприємців.     

Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий