Зона свободной торговли с ЕС: возможности сегодня и задачи на будущее

15.03.2016, 16:58
73
0
Ольга Петрухина
Руководитель юридической практики группы компаний UHY Prostor

Материал публикуется на языке оригинала.

Довгий та тернистий шлях до реальної співпраці з ЄС

Переговори між Україною та Європейським Союзом щодо укладення нової розширеної угоди на заміну Угоди про партнерство та співробітництво розпочалися ще в березні 2007 року відповідно до Плану дій Україна-ЄС. На саміті Україна-ЄС, що проходив у вересні 2008 p. в Парижі, сторони досягли домовленості, що нова угода матиме назву Угода про асоціацію. Протягом 2007-2012 рр. відбувся 21 раунд переговорів щодо Угоди про асоціацію і 18 раундів переговорів про створення в рамках Угоди про асоціацію поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі. І лише 27 червня 2014 року Угода про Асоціацію між Україною та ЄС була повністю підписана.

Угода про асоціацію є доволі об’ємним та важливим документом, і певною мірою унікальним, який включає в себе як політичну складову, так і умови щодо впровадження в Україні реформ, в тому числі економічних, містить положення стосовно співпраці у сферах енергетики, транспорту, охорони довкілля, промисловості, соціального розвитку і соціального захисту, рівності прав, захисту споживачів, освіти, молоді та культури.

Зона вільної торгівлі з ЄС

Важливим елементом Угоди про асоціацію між Україною та ЄС є положення про створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (The Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA), якою передбачена суттєва лібералізація торгівлі (усунення тарифів або квот, митні пільги) між сторонами, гармонізацію законодавства і нормативно-регуляторної бази, повне тимчасове застосування якої розпочалося з січня 2016 року (01.01.2016 вступив в силу Розділ IV «Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею» Угоди про асоціацію між Україною та ЄС).

Цей розділ передбачає поступове скасування ввізних і вивізних мит і створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі. Додатком І-А Угоди встановлено деталізовані графіки скасування ввізного мита по кожному з кодів товарної номенклатури. Графіки за своєю структурою є асиметричними, і, відповідно, ставки мит в Україні та ЄС різні. Так, ЄС з 2016 року скасовує ввізне мито для українських товарів відносно більш ніж по 98% кодів товарної номенклатури.

Графік скасування ввізного мита з боку України передбачає встановлення перехідних періодів для багатьох кодів товарної номенклатури. Також, на окремі коди 02 і 17 груп товарної номенклатури (свинина, м'ясо птиці та цукор) встановлюються тарифні квоти. Тобто, такі товари можна буде ввозити в Україну за зниженою ставкою ввізного мита в рамках цих квот. Для інших товарів встановлено перехідні періоди, а для легкових автомобілів і одягу, що був у використанні, передбачено застосування спеціальних захисних механізмів.

Єврокомісія визнала, що за 24 категоріями регламентів Україна вже перейшла на стандарти ЄС. Україна також розпочала активну фазу зближення з законодавством ЄС у сфері технічного регулювання, регулювання по санітарним і фітосанітарним вимогам, якості і безпеки продуктів, а також системи державних закупівель.

То ж чи всі українські експортери та імпортери можуть вже зараз скористатися преференціями (митними пільгами), передбаченими даною Угодою?

Основні вимоги та положення щодо імпорту містяться в Додатку до Угоди - Розділ IV: Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею і в Протоколі №1: Щодо визначення «походження товару» і методів адміністративного співробітництва.

Перш за все, Угода встановлює основні та деталізовані правила і вимоги до тих імпортерів, які можуть скористатися преференціями при імпорті товарів в Україну чи країни ЄС.

Правило походження товару

Найперше і найголовніше правило – це «правило походження товару», що передбачене Розділом II Протоколу 1А, згідно з яким під преференції при імпорті попадають лише ті товари, які повністю вироблені в ЄС або в Україні, або товари з достатньою обробкою в ЄС або в Україні. При цьому Додаток 2 містить деталізовані вимоги і перелік переробок, які дають право вважати товар виробленим в ЄС або в Україні. Тобто, якщо виробництво або переробка товару через посередників в ЄС або в Україні відповідають зазначеним нормам та процедурам, то такий товар може бути імпортований в Україну або в країни ЄС із застосуванням митних пільг.

Угода доволі детально описує умови та вимоги до таких товарів. Так, наприклад, в статті 10 Розділу ІІ містяться вимоги щодо наборів товарів, згідно з якими для застосування митних пільг при імпорті наборів 75% товарів з набору повинні мати походження з ЄС або України.

Крім того, важливо також пам’ятати і про правила транспортування, адже згідно Угоди застосування пільг можливе виключно за умови транспортування товарів без перерви в ЄС або в Україні, крім випадків тимчасового зберігання на іншій території, перезавантаження товару, і виключно під наглядом митних органів в країні транзиту або зберігання. Документальним підтвердженням цього являється єдиний транспортний документ, що підтверджує транзит, або сертифікат митного органу країн транзиту.

В якості підтвердження походження товару Угода передбачає надання одного з двох документів: сертифікат Eur.1 або декларація-інвойс, яка дозволена виключно у випадках, передбачених ст.22 (1) Протоколу, а саме: для затверджених експортерів та для експорту товарів на суму не більше 6000 євро.

Сертифікат Eur.1

Процедура видачі сертифікату з перевезення товару EUR.1 передбачена ст.17 - 22 Протоколу 1, згідно з яким такий сертифікат видається митними органами країни експорту на письмову заяву експортера строком на 4 місяці. Тобто, саме експортер повинен отримати і надати імпортеру такий сертифікат.

Такий сертифікат видається експортерові тільки, якщо він надасть митним органам своєї країни документи, що підтверджують походження товару з ЄС або України, або його достатню переробку в ЄС або в Україні відповідно до вимог Угоди.

В Україні порядок заповнення і видачі митницею сертифіката EUR.1 відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергетики та їх державами-членами, з іншого боку, затверджений наказом Мінфіну від 18.11.2014 № 1142.

Затверджений експортер в Україні (уповноважений економічний оператор)

Загальні критерії для набуття статусу та отримання сертифікату уповноваженого економічного оператора визначені ст.14 Митного кодексу України. В лютому 2016 року Міністерство фінансів України представило на суспільний розгляд проект Закону про уповноважених економічних операторів, який передбачає регламентацію процедури визнання підприємств уповноваженими економічними операторами - вичерпний перелік критеріїв, виконання яких дасть підприємствам можливість користуватися спеціальними спрощеннями митного оформлення товарів.

Вже зараз згідно даних Мінфіну до 100 українських компаній зможуть отримати статус уповноваженого економічного оператора, що дозволить значно спростити митні процедури для українських експортерів, та відповідно збільшити товарооборот із ЄС. Безперечно, що якнайшвидше повноцінне впровадження інституту уповноважених економічних операторів в Україні являється не просто необхідністю, а одним із першочергових завдань Мінфіну, адже наявність такого статусу у експортерів значно обмежить можливості для корупційних діянь на митниці.

Крім необхідності створення повноцінного інституту уповноважених економічних операторів для можливості спрощеного доступу до ринку країн ЄС для українських експортерів, є ще багато інших проблем, викликів та завдань для законодавців, які потребують негайного вирішення. Адже законодавство України дуже часто не відповідає нормам ЄС, а інколи навіть суперечить їм, що значно обмежує можливості українських підприємців для імпорту товару з ЄС чи експорту до країн ЄС. Це ж стосується і стандартів якості товарів, що виробляються в Україні.

То ж слідкуємо за змінами в законодавстві, і сподіваємось, що найближчим часом більше українських підприємців зможе скористатися відповідними митними пільгами в рамках Зони вільної торгівлі з ЄС, передбаченими Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

Інформація про автора: Ольга Петрухіна - дипломований юрист-міжнародник, дійсний член Асоціації правників України. З 2014 року Ольга є партнером юридичної компанії Простір юридичний та податковий консалтинг, яка входить в групу консалтингових компаній UHY Prostor. Сфера професійних інтересів Ольги - це господарське право, адміністративне право, корпоративне право, податкове право, договірне право, судовий процес, ЗЕД діяльність, міжнародне приватне право. Крім цього Ольга є автором статей для провідних українських і міжнародних бізнес-видань, а також регулярно проводить семінари для представників бізнесу та громадських організацій як в Україні, так і за кордоном.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться