Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

12 принципов Ярослава Зейкана

О своих жизненных и профессиональных принципах ЮРЛИГЕ рассказал мэтр украинской адвокатуры Ярослав Зейкан, один из самых выдающихся юристов современности, научный деятель, публицист, педагог.
13.09.2012, 11:41
11594
26

1. При виконанні свого професійного обов'язку на першому місці для адвоката має бути порядність. Людина довіряє своєму адвокату свої таємниці і, нерідко, своє майбутнє. Пам'ятаючи про те, що право є мистецтвом добра і справедливості, порядний адвокат буде робити все, щоб ця фраза була не тільки лозунгом.

Робити свою справу по совісті - незалежно від того, яка сьогодні влада і який час для країни. Навіть тоді, коли адвокатура є тільки атрибутом, а не ефективним інститутом правосуддя, потрібно робити свою справу професійно і достойно.

2. Кожен має право на правову допомогу. Ця конституційна норма має глибокий зміст. Адвокатська позиція не повинна розходитись з внутрішнім переконанням адвоката. Адвокат повинен допомагати і співчувати своєму довірителю, особливо у випадках, коли обвинувачення несправедливе і необґрунтоване. Сьогодні адвокати вимушені працювати в умовах, в яких суд хоч і став більш вільним, але успадкував головний недолік суду радянських часів - обвинувальний ухил.

3. Мені довелося працювати суддею в радянську епоху, але я відмовився від цієї кар'єри. Якщо б я залишився, то система неминуче мене б викинула.

У зв'язку з цим пригадується такий випадок. Після чергової Постанови ЦК Компартії України, де наголошувалося про посилення «боротьби з релігійними пережитками», у Закарпатській області розпочалася кампанія по знищенню хрестів на житлових будинках та у дворах. Було вирішено у показовому порядку взяти кілька приватних будинків на комунальний баланс через те, що власники відмовлялись зняти хрести. Для юридичного обгрунтування такої дії районним архітектором були складені акти про відступлення від проектів будівництва та порушення встановлених законодавством обмежень щодо розміру житлової площі будинків. Оскільки голова суду Данюк В.В., нині заслужений юрист України, і мій добрий товариш, знав, що я не буду претендувати на посаду судді при чергових виборах суддів (тоді такий був порядок), справу про взяття 7 будинків на комунальний баланс передав на розгляд саме мені. Зрозуміло, що нікому з суддів не хотілося конфліктувати з райкомом партії, який власне і вирішував, кого включити в список суддів на вибори, а кого «не рекомендувати». Адвокат у цій справі, знаючи позицію райкому партії, інтересами справи не переймався, тому я з власної ініціативи призначив по справі будівельну експертизу, переговорив з експертом, роз'яснивши, які наслідки для людей може мати негативний висновок. Експерт, старий єврей, який мріяв про відрядження в Ізраїль в один кінець, все прекрасно зрозумів. Одержавши негативний висновок експерта, де зазначалося, що відступлення від проекту не є істотними і спрямовані на поліпшення будинків, я відмовив у задоволенні позову Хустському райвиконкому. Роздратований секретар райкому зауважив голові суду: «Доки він там буде працювати - він неправильно вирішує справи». Після цього, годі було б надіятись, що райком партії внесе мене у список тих, хто балотується у судді. Мене врятував від негайної розправи обласний суд, який залишив моє рішення в силі. Цей приклад показує, що судді не повинні забувати про милосердя, а адвокати своїм словом і ділом нагадувати суду про милість до тих, хто оступився або став жертвою надуживань держави.

4. Добросовісність (яка є одним з принципів українського права, поряд з розумністю і справедливістю). Адвокату у кримінальній справі довіряють не просто інтереси, а долю людини, тобто, найбільшу її цінність. І це зобов'язує адвоката прагнути до вершин професіоналізму і кваліфікованої роботи незалежно від гонорару, на який очікує адвокат.

У справі Ц., який обвинувачувався у вчиненні розбою, адвокат послідовно оскаржував його затримання, ініціював проведення кількох експертиз та допит понятих, зустрівся з потерпілою за її згодою. В результаті Ц., який відсидів два роки в СІЗО і якого постійно агітували в камері визнати свою вину, був звільнений з-під варти у залі суду апеляційним судом м.Києва. Було встановлено, що всі докази у справі одержані при огляді місця події без участі понятих, а одна з експертиз незаперечно довела, що сліди поту на шапочці, яка була на голові злочинця належать не Ц., а іншій особі. Адвокат у цій справі вже всім набрид своїм педантизмом, скрупульозністю і вірою у невинуватість свого підзахисного. Але діяв він у рамках кримінального процесу - і це дало результат.

Ярослав Зейкан на круглом столе по обсуждению УПК


5. Скромність і помірність в гонорарних питаннях не зроблять адвоката бідним. Не в грошах щастя, але в них щось таке є…як кажуть в Анлії. Але подивіться, хто перед вами сидить. І пам”ятайте, що адвокатура - не просто засіб для заробляння грошей. Адвокатура є служіння громадське - писав видатний російський юрист А.Ф.Коні.

Життя показує: якщо адвокат працює добросовісно і з повною віддачею - гроші завжди приходять самі собою. Адже адвокат не програє справ, справи програє його довіритель. Адвокат, навіть у випадку програшу справи, одержує певний гонорар. І пам'ятайте, що мудра людина не робить іншим того, що не бажає, щоб робили їй (Конфуцій).

6. Адвокатура завжди була одним із інструментів підтримання моральності у суспільстві. Тому не упускайте можливості звертатись до високого і чистого, що таїться у глибині кожної, навіть «мохнатої» душі людини, - так пише один з найкращих адвокатів Росії С.Л. Арія. Мені залишається тільки приєднатись до нього.

7. У Києві працюю з 1997 року на запрошення однієї з господарських фірм. Коли почав професійно займатись адвокатською практикою, то з'ясував, що посібників для підвищення кваліфікації адвоката в Україні практично не має. Ось у цю вільну нішу я і вступив і почав працювати над книгами, які б допомогли адвокатам у підвищенні рівня адвокатської майстерності. З 2001 року я написав 12 монографій, які стосуються різних аспектів адвокатської діяльності. Основні з них: «Адвокат: навички професії», «Захист у кримінальній справі», Захист у цивільній справі», «Захист у господарській справі», «Адвокат: цивільні справи», «Коментар Цивільного процесуального кодексу України». У співдружності з російським професором, доктором юридичних наук Гармаевим, випустив книгу «Адвокат у кримінальному процесі» та деякі інші. Нещодавно видав книгу «Адвокат: кримінальні справи», яка враховує положення нового Кримінального процесуального кодексу України. У творчих планах - написання книги для слідчих суддів у співдружності з кимось із суддів.

8. Щоб вплинути на судову практику та довести до громадськості свою позицію, певний час систематично публікував свої статті, починаючи з 1987 року. В основному статті друкувалися у різних юридичних журналах, а деякі у «Голосі України» та «Дзеркалі тижня». Адвокат повинен стояти по можливості відсторонено від політики, але його слово повинно стояти на сторожі Закону. Тому кожен адвокат, якщо його здібності дозволяють, не повинен боятися висловити свою позицію публічно, незалежно від політичних уподобань його довірителя. В першу чергу потрібно добиватись того, щоб і судді, і прокурори, і адвокати відчували приналежність до єдиного юридичного співтовариства… На жаль, цього поки що немає.

9. Написання книг змушує працювати над собою і допомагає у практичній діяльності. За свої 70 років я набув певного досвіду, і настав час поділитися цим досвідом з молодим поколінням майбутніх юристів. Тому цілком логічно, що я почав викладати основи адвокатської майстерності в Академії адвокатури України, де я обіймаю посаду доцента. Для мене це велика честь - працювати у виші поряд з таким корифеями юридичної науки як академік В.Г. Гончаренко, доктор юридичних наук Т.В. Варфоломеєва, доктор юридичних наук, автор проекту Сімейного Кодексу України та співавтор проекту Цивільного Кодексу України З.В. Ромовська.

Отже, ділитись своїм досвідом, допомагати молодим юристам - це один з важливих принципів для кожного адвоката. В США для становлення адвоката є дуже важливим наявність наставника. Щось схоже у нас передбачено у Законі про адвокатуру. Важливо, щоб помічник адвоката або стажер реально одержував допомогу від свого старшого товариша. Такий помічник, навіть не маючи свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, міг би брати участь у реальних справах в якості представника на підставі довіреності, що сприяло б росту його професійної майстерності.

Я.Зейкан на Форуме по уголовному праву

10. Адвоката не повинно покидати почуття гумору і самоіронії. Це допомагає у житті і в роботі. Тим більше, що в судах нерідко трапляються різні смішні історії.

Якось один адвокат, у якого «перехльостувала установка на змагальність, критикуючи протилежну сторону весь час вживав слово «противна сторона». Суддя, якому набридло це вислуховувати, зауважив: «Що ви все противна сторона, та противна.. Для суду обидві сторони противні…» У другому випадку, адвокат, намагаючись продемонструвати свою обізнаність, сказав: «Для ілюстрації моїх слів хочу навести персидське прислів'я, звичайно у перекладі». На що йому суддя в тон відповів: «Не треба перекладу, суд знає фарсі». Адвокат знітився, бо на фарсі цього прислів'я він, звичайно ж, не знав.

11. Адвокат повинен бути всебічно розвиненою людиною, володіти словом і пером, багато читати, мати обширний словниковий запас і якщо є така можливість - володіти мовами. Для представництва у Європейському Суді потрібне володіння французькою або англійською мовою. І я гостро відчуваю свою неповноцінність через те, що не знаю цих мов. У свій час, здаючи кандидатський мінімум з французької мови, я не вивчив її так, щоб міг спілкуватись хоча б на побутовому рівні. Я по-доброму заздрю молодим юристам, багато з яких володіють іноземними мовами досконало. Для оцінки стану суспільства дуже підходить 66-й сонет Шекспіра. Для себе я зробив свій власний переклад цього знаменитого сонету:

Я кличу смерть, бо тяжко від наруги
Там, де божеволіє шляхетство у нестатках,
Де лаврами увінчані злодюги,
Незайманість дівочу продають за статки

І віри чистої в людей уже немає,
І тільки ницість пишно розцвітає,
І досконалість там є жертвою брехні,
І мистецтво тільки жевріє і ховається на дні.

І чахне сила, бо неміч там панує,
І дурість править над знанням,
І щирість вже нікого не лікує,
І добро у зла є тільки надбанням.

Я змучився і готовий все закинуть,
Та як мені тебе, коханую, покинуть...

Звичайно, найкращий переклад цього сонету зробив Маршак, хоча перекладів цього твору є тисячі.

12. Як у часи Шекспіра, так і сьогодні, є певні вічні проблеми для людей. І адвокат повинен допомагати людям вирішувати їх.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий