Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

5 помилкових стереотипів про юридичну професію

09.00, 6 березня 2012
6158
28

Що не професія, то свій "герой" жартів і байок і свій набір безсторонніх якостей. Узяти, приміром, юристів, які переважній більшості необізнаних здаються отакими "Адвокатами диявола" з однойменного фі...

Завдяки літературі і, в першу чергу, продуктам кіноіндустрії в умах більшості Юрист як образ, це деяка помісь крутого хлопця без страху і докору, який розкидає направо і наліво не зовсім чесно зароблені гроші, і виграє резонансні процеси з витонченістю Федора Плевако. Але, як часто трапляється, в реальності не усе так просто і картинка далеко не така веселкова.

Напевно, більш ніж точне відношення суспільства до юристів відображає фраза Равиля Алеева : "Затребувані не просто юристи, а кваліфіковані мерзотники і професійні збоченці права". Юристи це необхідне зло, вважає переважна більшість, навряд чи замислюючись про справедливість такого судження.

ЮРЛИГА вирішила "пройтися" по найбільш популярних помилках відносно юридичної професії і подивитися, наскільки вони правдиві.

Юрист Всемогутній, а заразом і Всезнаючий

Коли люди дізнаються про приналежність Вас до стану юристів, то в ту ж мить з'являються сотні питань, на які вони чекають негайної і точної відповіді. Юрист повинен бути обізнаний у усьому - як оформити заповіт, що прописати в договорі постачання, і куди звернеться, якщо на твій спокій роблять замах сусіди/податківці/санепідстанція/…

Також він просто зобов'язаний бути в курсіякий штраф передбачений за перевищення швидкості і що загрожує злочинцеві, якщо він займається шахрайством у особливо великих розмірах. Юрист повинен пам'ятати ставки судового збору, реквізити усіх судів в області як мінімум, і підкріплювати кожну таку відповідь посиланням на пункт і статтю Закону. При цьому він повинен із спритністю бувалого бухгалтера розраховувати всілякі штрафи, пеню і тому подібне. Якщо хто вважає, що юристам математика не потрібна, то він сильно помиляється. Іноді формули бувають такі, що доводиться згадувати навчання в школі - сідати за "задачки" і вважати, вважати, рахувати …

А якщо юрист, що недивно, з ходу не може видати відповідь на чергове питання, то далі запитують: "Ну як ти не знаєш? Ти ж юрист…"

Юристи зовсім не роботи, і замість мізків у них не карта пам'яті з необмеженим об'ємом, адже просто неможливо тримати в голові усі результати "творчості" ВРУ, КМУ і інших "авторів". Це якщо не враховувати, що практично усі нормативні акти по декілька раз на рік (!) піддаються змінам. А існує ж ще і зворотна сила закону…

Трохи відкриємо маленький "секрет": у юристів є спеціалізаціяі вони, по-перше, не зобов'язані знати усе, а, по-друге, не можуть цього зробити. Якщо нікого не дивує, що кардіолог не лікуватиме Вам бруньки, то чому юрист-господарник повинен розбиратися в карному праві?

Усі юристи круті і гламурні

Коли люди уявляють собі юриста, то мимоволі думають, що він народився в костюмі, з дипломатом в руках, і в обов'язково начищених до блиску лакованих туфлях. А вираз обличчя схожий на лице Володаря світу - теж напевно від народження.

Проблема в тому, що такому декілька снобскому образу відповідає тільки той відсоток юристів, які вимушені "мелькати" на публіці. В результаті виходить замкнутий круг: гламурний, тому що крутий, а отже потрібно світиться, а світиться скрізь тому що крутий, а отже і гламурний

Інші ж 95 % юристів - це люди, яким пити каву на ділових зустрічах особливо колись у пробіжках між судами/податковою/митницею/старанною службою і так далі. Вони як марафонці в забігу на 50 з гаком кілометрів: з ранку зібралися, паперами і кодексами обклалися і на старт, увагу, марш… Тут вже повірте не до наведення марафету (манікюру і іншого), і переисполнения почуттям власної важливості, - працювати потрібно.

"Мені траплялося успішно захищати злочинців. Але винен ніколи не залишався безкарним. Досить суворою відплатою для нього був мій гонорар".

Ли Бейли

Ще одна красива казка свідчить, що юристи багато заробляють. Насправді, застосувавши нехитру арифметику і порахувавши кількість юристів по Україні в цілому, і тих з них, хто дійсно багато заробляє, - чаша вагів схилиться зовсім не у бік останніх.

Ні, юристи, звичайно, не бідують, але і зовсім не катаються, як сир в маслі. До того ж, якщо порівняти оплату праці в регіонах, то картина виглядає абсолютно непривабливо. Партнери більшості фірм в регіонах отримують зарплату на рівні юристів, або навіть молодших юристів в київських офісах великих міжнародних юридичних фірм. Але "фішка" в тому, що на усіх таких великих компаній бракує, і відсоток юристів зайнятих в подібних фірмах, - порівняно невеликий.

Ненормований робочий день, наявність вихідних і відпустки, тільки якщо дозволяє робота - навіть усе це не гарантує тих нечуваних грошей, які, як думає багато хто, заробляють юристи.

Не щадять ні заслуги, ні звання.

Адвокатам одним тільки рай:

За позбавлення прав стану -

І за те тепер гроші подай.

Н. А. Некрасов, з вірша "Ювіляри і тріумфатори"

Юрист - улюблений герой багатьох жартів. Правда виступає він завжди в ролі злісного, нудного і підлого персонажа. Самі юристи на такі жарти давно не ображаються, і уміють посміятися над такими шаржами.

В цілому ж уявлення про представників юридичної професії таке, що це безсовісні люди, яким тільки і подавай як би запрацювати на усьому і на усіх, і не важливо кого при цьому доведеться підставити/захищати/… Ф. Достоєвський в "Щоденнику письменника" позначив: "… що адвокат і ніколи не може діяти по совісті, не може не грати своєю совістю, якщо б навіть і хотів не грати, що це вже така приречена на безсовісність людина …". Навіщо ж так перебільшувати?

Бажайте бути об'єктивними, не усі юристи належать до тієї категорії, які добре знають суддю, але не закон. Чому юрист обов'язково має бути негідником, а бухгалтер, приміром, хорошим? "Шкідливих" представників професії вистачає у будь-якій сфері, і зовсім не тільки в юриспруденції.

У тому, що стосується занудства, то це твердження далеке від істини. Звичайно, юристи люблять і можуть чіплятися до слів і тому подібне, але це усього лише невелике витрачання професії. А в усьому іншому вони такі самі люди, як і усі інші (як би дивно це не звучало). Не дивлячись створений суспільством образ, юристи далеко не такі нудні. Серед захисників Феміди є присутніми любителі співу і кулінарії, боксу і футболу, подорожей і кінного спорту. Також не обходять стороною у своїх захопленнях юристи риболовлю і шахи, хтось любить покер, а хтось боулінг, є любителі вишивки хрестиком, театру і мистецтва танцю.

У чому різниця між юристом і богом? - Бог ніколи не думає, що він юрист. (професійний жарт)

Ще один не менш популярний міф про юристів - партнери юридичних фірм безмірно щасливі і можуть собі дозволити дозвільно проводити час. Ніби, як би, це схоже на правду, чого ще хотіти? Адже є свій бізнес, і, як правило, він успішний, є команда юристів, яку можна навантажити роботою, а самому в цей час поїхати відпочивати кудись в теплі краї. Але…партнери це частенько люди, які працюють 24 години доба і сім днів в тиждень. Окрім безпосередньої юридичної практики, вони ще і менеджери, і стратеги, трохи учителя і ще трішки бухгалтера. Як мовиться - "і кравець, і жнець, і на дуде игрец".

Фірма повинна працювати як годинник, тільки не нашого виробництва, які то відстають, то поспішають, а то і зовсім зупиняються, - а бажано як швейцарські. А хто краще догляне за своїм дітищем, якщо не його творець?

Самі ж партнери, а особливо це стосується керівних партнерів фірм, признаються, що працювати доводиться дуже багато, деякі примудряються в офісах на ніч залишатися, щоб не відриватися від роботи. Трудоголізм - вимушене професійне захворювання більшості юристів. На превеликий жаль, дуже часто такі люди бувають самотніми, оскільки втрачають духовний зв'язок зі своїми близькими через відсутність часу "на сім'ю". Тому навряд чи варто заздрити успішним людям, що добилися успіхів в юридичній професії. Адже у будь-якому випадку заради успіху доводиться чимось жертвувати, іноді чимось дуже цінним…

Наталія Шнырсайт ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему