Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Сергій Козьяков : "Ми готуємо агресивний розвиток двох практик"

18 листопада 2011, 11:25
906
7
Реклама

Українські Внз сьогодні випускають величезну кількість юристів. Але юридичним фірмам не так просто знайти дійсно кваліфіковані кадри. Сергій, Ви як досвідчений викладач можете дати відповідь, в чому причина цієї проблеми і як її вирішити?

- Спасибі за те, що Ви почали бесіду саме з цього питання. Останні два місяці я дуже багато часу витрачаю на вивчення новітнього досвіду викладання у відомих юридичних школах світу. Порівнюю з нашим досвідом. Благо, уся інформація для цього є в мережі Інтернет.

Днями отримав дослідження "Стан юридичної освіти і науки в Україні (результати дослідження) ", здійснений Національним університетом "Києво-могилянська академія" спільно з ОБСЄ в 2009-2010 роках. Дослідження показало просто сюрреалістичний стан юридичної освіти в Україні. Тільки декілька фактів.

Ліцензований об'єм для підготовки юристів в майже 300 університетах України складає 74 254 чели. З них в класичних університетах готується 13972, Внз юридичного напряму - 15560, Внз правоохоронної діяльності - 28315 і в непрофільних Внз - 16407!

Тобто, державна політика полягає в тому, що 38% юристів випускається в "міліційних" і аналогічних Внз. А в непрофільних спеціалізованих Внз готується юристів більше, ніж в класичних університетах і в "юридичних школах"! Юристів мають право готувати, наприклад, такі ВНЗ як Київська державна академія водного спорту імені Петра Конашевича-сагайдачного, інститут Ізмаїла водного транспорту, Київський національний університет культури і мистецтв. Навіщо це ним? В той же час в Польщі налічується всього 25 Внз, що випускають юристів, в Німеччині - 42, Великобританії - 97. Одночасно в рейтинг вищих юридичних шкіл України "Компас-2010" було включено 90 учбових закладів і тільки 7 з них отримали від випускників, працедавців і експертів більше 10 балів по 100-бальній системі.

Така ж дивна ситуація з кількістю захищених дисертацій в області юридичних наук. Якщо в 1992 році було захищено 5 кандидатських дисертацій, в 2002 - 255, то вже в 2009 - 459! Відповідно докторських дисертацій в 1991 році було захищено одну, а в 2009 р. - 35! Всього кандидатських дисертацій за 20 незалежності було захищено 3788. Рекордсмен по захищених дисертаціях - Національна академія внутрішніх справ України - 745.

Така статистика пояснює і проблему якості освіти. Є ще декілька причин виникнення цієї проблеми. Перша полягає в тому, що основною метою гуманітарної освіти в Україні є заучування певної кількості інформації. Для юридичної освіти - це означає вивчити кодекс, закон, конвенцію і так далі також прочитати визначена кількість підручників. Потім усе це розповісти на семінарському занятті і також відповісти на іспиті.

Європейська ж юридична освіта (не кажучи вже про американський) робить упор на принцип "компетентності", змістом якого є навички, тобто: що саме студент УМІЄ. Як він уміє писати проекти текстів контрактів, судових і інших документів, як він уміє виступати в дебатах, як веде переговори і так далі

Другий причиною є багаторічна зарегульованість учбового процесу з боку Міносвіти. Простий приклад. На першому курсі в усіх внз студенти навіщось ще раз вивчають предмет "Історія України". При усій повазі до предмета це означає, що або в школі його недостатньо учили впродовж багатьох років, або це якась інша "Історія України". І таких предметів десь 30-процентов.

У зарубіжних же юридичних школах, по-перше, читаються, як правило, тільки предмети юридичного профілю. По-друге, якщо і читається неюридичний предмет, то він готується саме для юристів. Наприклад: "Економіка і право", "Статистика і право" і так далі. У американських юридичних школах зустрічаються навіть такі предмети, як "Адвокатура в кіно" і "Адвокатура в літературі". Як правило, тільки на першому курсі студенти вивчають обов'язковий цикл предметів. Далі вони мають право вибирати з величезної кількості пропонованих предметів.

У нас на фірмі зараз проходить експеримент. Ми вже рік працюємо без сайту. І доки з виконанням бюджету справляємося повністю. Але, все-таки плануємо його відкрити в найближчі дві-три тижні.

Яким чином сьогодні можна підвищити рівень юридичної освіти в Україні?

- Університети повинні відмовитися від величезної кількості нав'язуваних Мінвузом непрофільних предметів, залишивши лише ті, які дійсно потрібні для професії. Також треба перейти від викладання предмета в лекційно-семінарській манері до повороту у бік практичних занять з упором на написання письмових робіт. Усі способи викладання в європейських і американських юридичних школах давно відомі в Україні. На мій погляд, необхідно все-таки довести до кінця реформу вищої юридичної освіти, проект якої був підготовлений за участю, до речі, Мінвузу роки три тому. Я брав участь в роботі комісії з розробки попереднього проекту концепції реформи вищої юридичної освіти. Дуже цікаво було побачити, хто в опозиції. Це були представники Внз, що знаходяться в підпорядкуванні Міністерства внутрішніх справ, і, як не дивно, деяких впливових юридичних шкіл із списку дуже відомих. Ось вони і хотіли, щоб усе залишилося, як є.

Як Ви відноситеся до соціальної відповідальності юридичних фірм?

- Якщо є зважаючи на соціальна відповідальність юридичних фірм відносно персоналу, то вона полягає в тому, щоб вчасно виконувати зобов'язання по виплаті зарплати і прозоро презентувати персоналу плани по розвитку фірми і персональному розвитку членів трудового колективу.

Ви один з перших, хто почав прибігати до рекламування юридичних послуг. Чи помінялося ваше сьогоднішнє відношення до цього явища. Юридичним фірмам потрібна реклама?

- Дійсно, ще в Юридичній фірмі "Проксен", яку ми заснували разом з Олександром Вікторовичем Задорожним, Вадимом Едуардовичем Беляневичем і рядом інших юристів і економістів, ми, можливо, першими серед юридичних фірм застосували агресивну і масовану рекламу. Це були установки биг-бордов, ролики на телебаченні і радіо, сюжети в газетах і просто роздача рекламних проспектів на вулицях. Ми, можливо, першими застосували такий хід, як організація семінарів з актуальних юридичних тем для клієнтів. Це були семінари з приватизації і екзотичною тоді зовнішньоекономічній діяльності. Багато тодішніх способів заявити про себе зараз викликають посмішку. Але тоді нам здавалося, що саме так потрібно робити.

Зараз інші часи. Зараз, наприклад, діють Правила адвокатської етики, які містять вичерпний перелік способів реклами, які можуть собі дозволити адвокати. У цьому переліку немає, наприклад, можливості розміщувати рекламу на биг-бордах, як не дозволені і оголошення на стовпах. Проте, багато собі це дозволяють. Нещодавно по внутрішній пошті колега мені переслала фото, зняте біля одного з київських судів. Молода людина тримає прикріплений до палички плакат, що обіцяє, що деяка юридична фірма виграє "в усіх судах". Адже це пряме порушення не лише Правил адвокатської етики, але і антимонопольного законодавства.

Не зупинятимуся детально на моєму відношенні до нових способів реклами, Це розмова на декілька годин. У нас на фірмі зараз проходить експеримент. Ми вже рік працюємо без сайту. І доки з виконанням бюджету справляємося повністю. Але, все-таки плануємо його відкрити в найближчі дві-три тижні.

Ви стояли у витоків юридичного бізнесу України. Як ви оцінюєте сьогоднішній стан ринку юридичних послуг країни? Які тенденції існують? Чого варто чекати найближчим часом від ринку юридичних послуг в Україні?

- Ринок дуже нестабільний. Після двох років "стабільно погано" в економіці гнітюче "нестабільно погано" стало у великій політиці. На щорічному юридичному форумі минулої зими я представив свою точку зору ні стан юридичного бізнесу в прив'язці до того, що відбувається в країні. Зокрема, в моєму виступі прозвучало наступне:

Юридичні фірми, що "живуть зі своїм народом, в 2010 році як і раніше вирішували проблеми модифікації інструментів управління юридичною фірмою в умовах економічної кризи, що не закінчилася.

Проте, з точки зору стабільності політичної, ситуація в другій половині 2010 і початку 2011 року різко змінилася. У країні сформувався жорсткий політичний режим, метою якого є максимальна концентрація влади у правлячої коаліції. Багато в чому це вдалося. Парламент голосує за усі необхідні принципові законопроекти. Уряд реалізує політичні установки Президента. Законодавча влада поглинена старанною, судова ж влада реально підпорядкована владі старанною і… частково законодавчою. Якщо вважати "помаранчеву революцію" перемогою мільйонерів над мільярдерами, то ситуація нинішня - це контрреволюційний реванш мільярдерів проти мільйонерів з досягненням якісно нового політичного результату. Результату набагато кращого для них, ніж був до "помаранчевої революції". Політичний реванш для цієї групи був тільки першим етапом, за яким повинен був послідувати реванш економічний.

Перелік державних центрів впливи після "помаранчевої революції" (2005-2010) і після останніх президентських виборів(2010-2011) можна зображувати приблизно таким чином:

2005-2010

1.Президент В. Ющенка

2.Премьер-министр Ю. Тимошенко

3.Лидер опозиції В. Янукович

4.Председатель Верховної Ради України В. Литвин

У рамках цих основних і приблизно рівних центрів впливу спостерігалися другорядні центри впливу.

У другій половині вказаного проміжку часу виник п'ятий центр впливу Голови Верховного Суду України В. Онопенко.

2010-2011

Президент В. Янукович

Під цим центром впливу знаходяться інші провладні центри впливу, які обгавкають набагато меншою свободою принятий рішень і вимушені діяти з оглядкою вгору.

Сприятлива геополітична ситуація навколо України далу можливість нової державної влади для розробки і ухвалення важливих політичних і державних рішень, що приймаються для економічного реваншу.

2011-й може виявитися вражаюче позитивним роком для майбутнього України. Активне проштовхування адміністративної, судовоюподатковою, пенсійною реформ ще більше розкрило протиріччя, що зріли усі ці роки. Сьогодні стало очевидно, що основні протиріччя сконцентровані між корупційною моделлю державності і вимогами ліберального економічного розвитку. Економіка і суспільство хочуть звільнитися від спрута бюрократії, податкового пресу, адміністративної зарегульованості, але держава цю свободу не дає. В результаті тліє конфлікт між моделлю державності і реальним життям людей, які щодня стикаються з дряхлою, корупційною, пригнічуючою будь-які економічні і політичні свободи державною машиною (Карасев В".Point of No Return".//Дзеркало тижня Україна, №6, 18 лютого 2011).

Яким чином ці рішення впливають на розвиток права і юридичну практику? Загнати юристів разом з усім середнім класом в стійло.

Першим великим прикладом, що впливає на юридичну практику, стало прийняття Податкового кодексу - документу, що чинить безпосередній вплив на умови здійснення професійної діяльності юристів. Не втручаючись в компетенцію юристів-податківців, посміємо погодитися з думкою, що однією з цілей Кодексу було звуження рамок економічної свободи для середнього класу, представниками якого є десятки тисяч бізнес-консультантів. До таких професіоналів відносяться юристи, аудитори і інші фахівці, обслуговуючі бізнес.

За останні роки і, особливо під час кризи, група мільярдерів змогла підготувати самостійно або купити на ринку блискучу плеяду талановитих юристів, працюючих як наймана робоча сила корпоративними юристами по вже дуже широкому спектру. Ці юристи коштують дорого, але загальні витрати на їх зміст менші, ніж були б витрати на той же об'єм юридичних послуг, що робляться зовнішніми юристам. У цій ситуації значення українських юристів і інших консультантів для олігархічних угрупувань країни неухильно падає. Скориставшись цим, автори проекту Податкового кодексу внесли в нього норму, при якому послуги цієї групи підприємців ПДВ не обкладаються. Парадокс полягає в тому, що практично відразу в новому податковому році раптом стало зрозуміло, що об'єм ринку цих послуг в грошовому вираженні такий, що зникнення ПДВ в цьому сегменті економіки раптом відчутно позначилося на наповненні бюджету. У зв'язку з цим з'явилися пропозиції внести зміни до Кодексу і знову запропонувати обкладати ПДВ наші послуги. Можна, звичайно, говорити, що автори могли б і раніше це замінити. Могли б, якби єдиною метою Кодексу було введення правил однаково зручних для усіх. Не склалося.

Іншою проблемою, що ускладнює життя самозанятых юристів тих, що являються індивідуальними підприємцями на єдиному податку, стала ще одна знахідка авторів Податкового кодексу про те, що витрати клієнтів, понесені у зв'язку з придбанням послуг у таких підприємців, не включаються до складу витрат. Це веде до втрати інтересу підприємств, що користуються послугами зовнішніх юристів, звертатися до них по допомогу. Також це веде до об'єктивного інтересу підприємців приймати юристів на роботу в штат. Тобто, рамки легального юридичного бізнесу об'єктивно звужуються. Юристи знову заганяються в тінь, як це було до 1998 року, коли законодавчо був введений єдиний податок і спрощена система оподаткування…".

З часу виступу в минулому лютому в країні і у світі сталося багато подій. За цей рік з'явилися і нові тенденції, що мають значення для юридичного бізнесу. Зокрема, завершилися переговори по Зоні вільної торгівлі з ЄЕС, підписано Угоди про ЗСТ у рамках СНД, має відбутися вступ Росії до СОТ. Усе це надає нові можливості для бурхливого розвитку практики "права міжнародної торгівлі". Загальнополітичні тенденції привели до енергійного росту інтересу багатьох клієнтів до рад фахівців в області карного права і процесу. Зверніть увагу на кількість департаментів у кримінальних справах, відкритих, у тому числі, і великими юридичними фірмами, які ніколи раніше цим не займалися.

Проте, в тому, що стосується нашої фірми, я із стриманим задоволенням можу сказати, що ті практики, які ми узяли за основу розвитку рік тому, цілком успішні.

Університети повинні відмовитися від величезної кількості нав'язуваних Мінвузом непрофільних предметів, залишивши лише ті, які дійсно потрібні для професії.

Скільки сьогодні партнерів у вас працює?

- Окрім мене партнерами є Микола Подпалов (знайомі з 1978 року, разом працюємо двадцять років), Наталія Исаханова (моя дипломниця, на фірмі з 1994 року) і Андрій Карнаухов (разом працюємо три роки).

Як ваша фірма знаходить клієнтів? Де їх шукати?

- Останні дванадцять місяців ми працюємо, в основному, за рекомендацією. У двох практиках, назви яких я не хотів би озвучувати, ми ведемо активнішу маркетингову політику.

Які практики вашої фірми сьогодні є найбільш результативними?

- У відсотком співвідношенні за останні 9 місяців практики виглядають так:

корпоративна

судова

конкурентного права

право міжнародної торгівлі

зміни клімату

нерухомості

Уперше за останні три роки на першому місці виявилася корпоративна практика. І це нас радує, оскільки це означає, що ми здійснюємо роботу, яку робили до кризи. Хоча, це, звичайно, не зовсім "докризова" робота. Мене особисто дуже радує, що цілком вагомий відсоток зайняла новітня практика "зміни клімату". Це цікава і нова для нашої країни робота для юристів, хоча в Європі наші колеги працюють з цим вже років двадцять.

Також дуже стабільною (і вже впродовж п'яти останніх років) вийшла практика, пов'язана з міжнародною торгівлею. До речі, багато хто вважає, що практика міжнародної торгівлі (international trade) це в основному антидемпінгові і спеціальні розслідування. Ми ж тут налічуємо приблизно 40-50 напрямів. У розвиток саме цієї останньої практики ми зараз вкладаємо колосальні інтелектуальні зусилля.

Хто є вашими клієнтами? На кого ви орієнтовані?

- Вже багато років ми намагаємося утримувати паритет 50 на 50 між українськими і іноземними клієнтами. Серед них є і компанії, що полягають в списку "Форбс", і громадяни.

Які ваші плани на найближче майбутнє?

- Ми готуємо агресивний розвиток двох практик. Для цього розроблений цікавий і довгостроковий проект за участю Інституту міжнародних відносин, де я викладаю. Ми не збираємося в цих проектах працювати самостійно. Просто не впораємося з гігантськими об'ємами. Але про це ми розповімо приблизно через місяць.

Бесіду вела Кристина Венгриняк випускаючий редактор ТН "Правовий консалтинг" компанії "ЛІГА: ЗАКОН"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини