Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Вибори: пам'ятка виборцеві

18.14, 28 жовтня 2010
2253
0

Про виборчу систему, виборчу процедуру і порядок захисту своїх прав у виборчому процесі

31 жовтня 2010 року, згідно Постанові ВР у Україні пройдуть чергові вибори депутатів ВР АР Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів.

Вибори могли пройти ще навесні 2010 року, проте, після обрання нового Президента, парламент відмінив весняну виборчу кампанію, прийняв новий Закон про місцеві вибориа потім - і зміни до нього.

Виборча система

Вибори депутатів ВР АР Крим, обласних, районних, міських і районних в містах рад проводитимуться по змішаній системі (пропорційно-мажоритарною):

- одна половина депутатів обиратиметься по списках кандидатів від місцевих організацій політпартій у багатомандатному виборчому окрузі (області, районі, місті, районі в місті);

- друга половина - по мажоритарній системі відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які ділиться територія АР Крим, області, району, міста, району в місті.

Депутати сільських і селищних рад обиратимуться по мажоритарній системі відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які ділиться територія сіла або селища.

Міські, селищні і сільські голови обиратимуся по мажоритарній системі відносної більшості у єдиному одномандатному виборчому окрузі (місті, селі, селищі).

Виборча процедура

Хто має право

Право голосу мають дієздатні громадяни України, яким на момент голосування (тобто до 31 жовтня включно) виконалося 18 років. Громадяни беруть участь у виборах місцевої ради і голови тієї територіальної общини, до якої вони належать, тобто по місцю реєстрації свого місця проживання. Такі громадяни іменуються виборцями.

В день голосування зміни і уточнення в список виборців вносяться тільки за рішенням суду

При цьому варто звернути увагу на те, що военнослужащие-"срочники"; громадяни, що проживають закордоном; ув'язнені, а також недієздатні особи не можуть брати участь в місцевих виборахоскільки вважаються такими, що не належать ні до однієї територіальної общини.

Якщо виборець за 10 днів до дня голосування не отримав запрошення або в запрошенні містяться неточностівін може не пізніше, ніж за три дні до виборів, звернутися в дільничну виборчу комісію або безпосередньо у відповідний підрозділ виконкому місцевої ради із заявою про уточнення попереднього списку виборців. Крім того, кожен виборець має право звернутися до суду по місцезнаходженню комісії з админиском про уточнення списку виборців, не пізніше, ніж за 2 дні до виборів.

В день голосування зміни і уточнення в список виборців вносяться тільки за рішенням суду. Також в день голосування можна виправити неточності або технічні описки (некоректне написання ПІБ, дати народження, номера будинку, квартири) в уточненому списку, якщо немає сумнівів в тому, що в список включений той, що саме прийшов голосувати виборець.

Власне процедура

Виборці мають можливості прийти на ділянку, указну в раніше розісланих запрошеннях, і проголосувати з 8.00 до 22.00.

Для отримання бюлетенів для голосування виборцеві необхідно пред'явити документ, що засвідчує особу- паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України - членові виборчої комісії.

У разі помилки бюлетень можна замінити лише один раз

Потім, після проставляння підпису в списку виборців, виборець отримує бюлетені з підписом члена комісії, розписується на контрольних талонах (які відриваються членом комісії) і спрямовується в кабіну для голосуванняде забороняється присутність сторонніх осіб.

Виключення - тільки для людей з фізичними недоліками і тільки з відома глави або іншого члена виборчкома.

Час перебування в кабіні не обмежений. Виборець не має права передавати свої бюлетені іншим особам або отримувати їх від інших (окрім члена комісії) осіб.

У бюлетені необхідно поставити відмітку "+" (чи будь-яку іншу) навпроти одного кандидата або однієї партіїяким віддається перевага, або навпроти слів "Не підтримую кандидатів у депутати від жодної місцевої організації політичної партії" чи "Не підтримую жодного кандидата".

У разі помилки бюлетень можна замінити лише один раз. Потім бюлетень необхідно опустити в урну для голосування.

Виборцям, за станом здоров'я не здатним самостійно прийти на ділянки для голосування, необхідно подати заяву про надання йому можливості голосувати поза ділянкою, з вказівкою адреси можливого голосування (будинок, лікарня) і з особистим підписом (самостійно або через третіх осіб) в дільничну виборчу комісію не пізніше 12.00 останньої суботи перед голосуванням, тобто 30 жовтня.

В неділю, 31 жовтня, до таких виборців будуть спрямований 3 члени комісії (від різних партій або кандидатів) для проведення голосування. Чекати їх варто не пізніше 21.00. Процедура голосування від звичайної майже не відрізняється, за винятком необхідності віддалятися в кабіну.

Як поскаржитися

Згідно КАСякщо виборець вважає, що під час голосування члени комісії порушують його права, він може негайно звернутися до суду (окружний адмінсуд) по місцезнаходженню комісії з відповідним позовом в дводенний термін з дня порушення.

У таких справах суд може взяти позов до розгляду і без сплати судового збору

Суд зобов'язаний розглянути і прийняти рішення того ж дня (якщо позов подано до закінчення голосування) або дводенний термін (якщо позов поданий після закінчення голосування).

Також виборець має право оскаржити в тому ж суді (чи місцевому суді, за обставинами) дії кандидатів, їх довірених осіб, посадових і уповноважених осіб партії, а також офіційних спостерігачів, якщо вони порушують безпосередньо його виборчі права.

До речі, в таких справах суд може взяти позов до розгляду і без сплати судового збору, який буде стягнутий пізніше.

-----------------------------

...

ДОВІДКА

Пропорційна виборча система - один з різновидів виборчих систем, вживаних на виборах в показні органи. При проведенні виборів по пропорційній системі депутатські мандати розподіляються між списками кандидатів пропорційно голосам, поданим за списки кандидатів, якщо ці кандидати здолали процентний бар'єр.

Мажоритарна виборча система - система виборів в колегіальний орган (парламент) або посадовця, при якій обраними вважаються кандидати, що отримали більшість голосів виборців по виборчому округу, де вони балотуються.

НОРМАТИВНИЙ СУПРОВІД

З підбіркою нормативних і довідкових матеріалів по темі "Місцеві вибори 2010" можна ознайомитися у рамках тієї, що відповідає актуальної теми.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему