Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Офшорна далечінь податкових гаваней

18.16, 24 лютого 2010
4940
3

Як не заплутатися при виборі офшорної юрисдикції і вибрати банк для відкриття "законспірованого" рахунку

Проблема податків стара, як світ. З того самого моменту, коли з'явився перший податок, його платник почав замислюватися над тим, яким чином можна його зменшити, і, бажано, законним шляхом. У результаті здорове бажання підприємців породило такий, безумовно, корисний феномен, як офшори. У попередньому матеріалі ЛIГА :ЗАКОН намагалася з'ясувати, як починати офшорний бізнес і створювати компанію з нуля. Тепер же мова піде про підходи до вибору офшорної юрисдикції, а також про те, як будувати легальні схеми з банківських рахунків, відкритих, по суті, на одного власника. Усі ці питання освітлювалися на спеціальному тематичному практикуміякий проводила ЛIГА :ЗАКОН.

Офшори "непрестижні"

На сьогодні вибір існуючих у світі офшорів може задовольнити майже усі потреби бізнесу. Проте не усе так просто, як здається. Річ у тому, що створення компанії в одній з офшорних юрисдикцій не завжди означає повне і беззастережне звільнення від податків. Звичайно, такі юрисдикції дійсно існують, проте вже досить довго у більшості своїй визнаються міжнародним співтовариством як нереспектабельні, а сам факт реєстрації компанії в такій зоні і укладення з нею угод викликає підозру у контролюючих органів, банків (при відкритті у них рахунків на ім'я цієї компанії) і навіть у потенційних ділових партнерів.

Приклади таких офшорів - держави Беліз, Панама, Доминика, Сейшелыде офшорні компанії звільнені від оподаткування, немає валютного контролю і обов'язку вести облік і здавати звітність. Також немає обов'язку оплачувати статутний капітал : його можна оголосити, але не перераховувати грошові кошти.

Серед "непрестижних" офшорів для українців найбільш вигідна Панама

До речі, для українців однієї з найбільш вигідних зон являється Панама. Вона не увійшла в офіційний список Кабмінупо якому відносно офшорних компаній діє "правило 85%".

Мінус для усіх цих офшорних зон - те, що вони вважаються "непрестижними" і не вселяючими особливої довіри у зарубіжних контрагентів, банків і особливо контролюючих органів. Тому частенько підприємці паралельно створюють або придбавають пару солідних фасадних європейських офшорних компаній. Найбільший попит мають Швейцарія, Великобританія, Австрія, нарешті, "старий добрий" Кіпр.

Офшори респектабельні

Маючи ланцюжок з мінімум двох офшорних компаній, підприємцям набагато зручніше проводити торгові операції і регулювати ціну угоди. До того ж, засновувавши компанію в Європі, український резидент виходить на вищий рівень і може претендувати на респектабельність. З іншого боку, враховуючи політику відкритості і прозорості, що набирає оберти, в ЄС, не можна унеможливлювати того, що конфіденційна інформація про офшорну фірму може бути "здана" контролюючим органам. Прецедент зі швейцарським банком UBS - сам по собі тривожний "дзвіночок".

Таблиця 1. Короткий огляд країн для створення респектабельних офшорних компаній

Швейцарія

Великобританія

Кіпр

Тип юрособи

Акціонерне товариство (AG), Відкрите товариство з обмеженою відповідальністю, Приватне товариство з обмеженою відповідальністю, Суспільство з повною відповідальністю Aktiengesellschaft (AG) / Societe anonyme (SA) - публічна корпорація

Закрита акціонерна компанія (private limited liability company, LTD).

Товариство (суспільство) з обмеженою відповідальністю (limited liability partnership, LLP)

Компанія з обмеженою відповідальністю - "Limited"

Вимоги до капіталу

Мінімальний УК - 100 тис. швейцарських франків, 50 % з яких мають бути сплачені шляхом внесення грошових коштів на банківський депозит. Банк контролює ці засоби до моменту видачі компанії свідоцтва про реєстрацію

Не передбачений мінімальний розмір УК

Немає вимог до мінімальному або максимальному розміру УК. Виняток становлять компанії, що мають спеціальні ліцензії. Стандартний розмір статутного капіталу - від 1 тис. CYP

Учасники

Три - при реєстрації компанії. Пізніше за акцію можуть бути передані одному акціонерові, окрім однієї акції, яка залишається у директора

LTD може бути заснована тільки однією особою (физ- чи юр-) незалежно від його резидентности.

У LLP мають бути мінімум два учасники (физ- чи юр-) незалежно від їх резидентности

Мінімальна кількість акціонерів - один. Інформація про них заноситься в державну картотеку

Оперативне управління

Мінімально необхідна кількість директорів - один, може бути більше, але при цьому більшість з членів  Ради директорів мають бути резидентами Швейцарії

LTD управляється однією фізособою, незалежно від його резидентности.

Управління LLP може здійснюватися з боку одного з його учасників або директором (Радою директорів)

Здійснюється з боку директора і секретаря (можуть бути як юр- так і фізособи), проте тільки резиденти Кіпру

Мінімальна вимога - один директор.

Інформація про директорах компанії заноситься в державну картотеку

Финотчетность і аудит

Компанія зобов'язана мати аудитора, а також реєструвати і зберігати свою річну звітність в зареєстрованому офісі компанії. Невеликі компанії можуть готувати звітність в спрощеному виді, яка може не містити зведення про оборот компанії

Звітність обов'язкова. Аудит залежить від обороту за фінансовий період (якщо компанія підпадає під "малу" - він не обов'язковий)

Обов'язкова вимога до ведення бухобліку і звітності, проведення аудиту

Оподаткування (основні податки)

Якщо компанія не веде діяльності в Швейцарії, не має резидентного офісу і не наймає місцевих працівників, то вона платить понижений кантональний і муніципальний корпоративний податки. Плюс повну ставку федерального податку на прибуток у розмірі 8,45 % і податок на власний капітал.

Податок на власний капітал:

- в кантоні Цюріх - 0,03 %,

- в кантоні Цуг - 0,0075 %, мінімум - 150 франків

Корпоративний податок на прибуток по наступних ставках:

- 21 %, якщо прибуток не перевищує 300 тис. фунтів стерлінгів;

- 29,75 %, якщо прибуток складає від 300 001 до 1 млн 500 тис. фунтів стерлінгів;

- 28 %, якщо прибуток перевищує 1 млн 500 тис. фунтів стерлінгів.

ПДВ:

17,5 % з 01.01.2010 - стандартна ставка;

5 % - зменшена;

0 % - нульова.

Реєстрація на ПДВ в цілому добровільна, проте є і поріг обов'язкової реєстрації - 68 тис. фунтів за попередні 12 місяців.

Податок на приріст капіталу :

Стягується по ставках, передбачених для корпоративного податку на прибуток

Спеціальний збір на оборону 10-15 %, на дохід з оренди 3 %, на приріст капіталу 20 %.

ПДВ:

15 % - стандартна ставка;

8 % і 5 % - зменшена;

0 % - нульова.

Реєстрація на ПДВ - справа добровільна, проте перевищивши за попередні 12 місяців поріг в 15 600 євро, - реєстрація стає обов'язковою

Один з плюсів Швейцарії і Кіпру - те, що доки вони не числяться в Переліку офшорних зон, а це означає, що використання їх в торгових схемах, зокрема, при купівлі продукції, дозволяє віднести на валові витрати усі 100 % вартостей сплачених товарів, робіт і послуг. Що стосується англійської прописки офшорів, то варто пам'ятати, що о-ва Джерси, Мэн, Олдерни і Гернси офіційно визнані офшорами, із застосуванням відносно них правила "85 % на валові витрати".

Репатріація з користю для офшору

Серед розглянутих вище країн Великобританія, Швейцарія і Кіпр свого часу підписали з Україною (чи з СРСР, як Кіпр) міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування. Повний їх перелік можна подивитися в останньому листі ДПАУ. Такі договори несуть в собі значні податкові переваги, у тому числі що стосується виплати дивідендів, відсотків, роялті.

Відразу відмітимо, що українське законодавство не дуже дарує тих платників податків, які перераховують за межу суми відсотків, роялті, дивідендів і т. п. Так, якщо резидент України виплачує за межу засоби, то згідно з податковим правом більшості юрисдикцій у нерезидента виникає дохід з джерелом походження на території іншої держави - України. Проте оскільки від нерезидента українська податкова нічого не доб'ється, той тягар відповідальності покладається на українську компанію, що виступає податковим агентом. Маємо податок на репатріацію. Згідно загальному правилуукраїнська компанія-резидент або постійне представництво нерезидента, що сплачують на користь нерезидента будь-який дохід з джерелом його походження в Україні (за винятком ряду випадків) зобов'язані перераховувати податок з таких сум по ставці 15 %. Важливий нюанс: компенсація нерезиденту вартості придбаної у нього продукції - товарів, робіт і послуг - податком на репатріацію не обкладається.

Звести до мінімуму податок на репатріацію допоможуть міжнародні угоди. Кіпр тут поза конкуренцією

Щоб оптимізувати суму податку, досить звернутися до переліку міжнародних угод про уникнення подвійного оподаткування. Частенько в них йде мова про те, що якщо прибутки з джерелом їх походження в іншій державі виплачуються резидентові офшорної зони, те вони оподатковуються там же і, як правило, по незначній ставці. Перераховуючи дивіденди на користь кіпрської компанії, така виплата в Україні не оподатковується (так само, як і виплата відсотків по позиках і інших боргових зобов'язаннях). А згідно останнім змінам в кіпрському податковому законодавстві від 22.10.2009тепер дивіденди, отримані кіпрською компанією, не обкладаються спеціальним збором на оборону, причому незалежно від частки статутного капіталу дочірньої фірми, якою володіє материнська компанія.

Інші міжнародні угоди також передбачають ряд пільг при оподаткуванні цих виплат. Згідно Угоді між ОАЭ і Україноюподаток на репатріацію може стягуватися також і в Україні, але якщо нерезидент володіє 10% і більше статутного капіталу української компанії, то ставка податку, що стягується з сум виплачуваних дивідендів, за загальним правилом не може бути більше 5% від суми дивідендів. Для відсотків - 3%.

До речі, останнім часом українські підприємці обертають усе більша увага на ОАЭ, які демонструють дуже закриту політику відносно власників розташованих на їх території офшорних фірм. Такі податки, як корпоративний податок на прибуток, податок на приріст капіталу і податок на дохід у джерела, стягуються виключно з компаній, що надають банківські, готельні, розважальні послуги, а також пов'язані з постачанням палива, тютюнових і алкогольних виробів. У ОАЭ складно знайти недоліки, але вони все ж є і пов'язані з досить високою ціною створення компанії. Мінімальний розмір статутного капіталу складає 300 тис. дирхам (близько 81 670 доларів США) - для Дубая. У інших еміратах мінімальний розмір УК - 150 тис. дирхам.

"Старий добрий" Кіпр може здати свої позиції

На сьогодні позиції Кіпру не так міцні, як хотілося б. І справа навіть не у вступі Кіпру в ЄС в 2004 році.

Так, український уряд вже досить довго веде переговори з кіпрським, щоб укласти нову угоду, вже не таку вигідну для власників офшорного бізнесу. Зокрема, це стосується зміни порядку оподаткування виплачуваних українськими компаніями "На Кіпр" відсотків, дивідендів і роялті. Про те, що переговори тривають і сьогодні, місяць тому офіційно повідомили у Мінфіні.

Суть діючої на сьогодні Радянсько-кіпрської Угоди полягає в наступному: якщо прибутки з джерелом їх походження в Україні виплачуються резидентові Кіпру, то в нашій країні вони не оподатковуються. За новою ж угодою вони обкладатимуться в Україні по повній ставці.

Крім того, ще свіжі спогаду того, як на початку 2008 року Кабінет Міністрів ініціював законопроект про денонсацію цієї угоди з Кіпром. Але що лякає більше? Те, що для ухвалення Закону тоді не вистачило голосів тільки трьох народних депутатів. Можна заперечити, що, мовляв, тоді уряд очолювала Юлія Тимошенко. Проте і це не показник. Небагатьом раніше, до розробки самого законопроекту, що відповідає розпорядження - про розробку нової Конвенції про уникнення подвійного оподаткування з Кіпром і її підписання - дав тоді ще Прем'єр-міністр Віктор Янукович.

У пошуках банку для офшору

Зберігати свої засоби потрібно у банку, а краще всього навіть не в одному. При цьому слід пам'ятати принцип, що відкриття рахунку в іноземному банку хоч і не є іноземною інвестицією (отже, не треба отримувати на це банківську ліцензію)але операція педантична, оскільки необхідно уникнути "всевидющого" ока НБУ і інших контролюючих органів. У зв'язку з цим зазвичай будується невеликий ланцюжок з банківських рахунків.

Відкривати перший банківський рахунок офшорної компанії краще в Литві - менше питань і клопіт

Етап 1: відкриття банківського рахунку в Литві. За станом на сьогоднішній день, там задають менше всього питань відносно Вас і Вашого бізнесу (навіть менше, ніж в Латвії і Естонії). Можна починати проводити фінансові трансакції.

Етап 2: відкриття банківського рахунку де-небудь за межами ЄС, але вже не в Прибалтиці. Підійдуть держави Карибського регіону (Острови Каймановы, Доминика, барбадос, Багами), Центральної Америки (Беліз, Панама) або Сінгапур. Такі рахунки нерідко називаються "Гаманцем для заробляння грошей", тобто йдуть спочатку різні торгові експортно-імпортні постачання в офшорну фірму, де отримана різниця осідає на рахунках і не обкладається податками. Йде накопичення засобів.

Етап 3: вихід на престижний міжнародний рівень. Можна звертатися в шановані фінустанови ЄС (банки Швейцарії) з метою відкриття там рахунку. У більшості випадків у банку поцікавляться походженням грошей, на що можна пред'являти вже призбирані в результаті трансакцій виписки, що підтверджують походження засобів.

Етап 4: відкриття рахунків в Данії, Великобританії, Австрії - для здійснення фінансових трансакцій із зарубіжними контрагентами за територіальним принципом.

ВИСНОВОК

Вибір офшорної юрисдикції - завдання хоч і трудомістке (оскільки вимагає досить глибокого аналізу діючої там системи оподаткування), але дозволяюче зрештою оптимізувати більшість бізнес-процесів компанії через резидентні структури офшорів. Тому підходити до їх вибору потрібно, знаючи заздалегідь, які саме види зовнішньоекономічних операцій (експортно-імпортні, інвестиційні, лізингові і т. д.) плануються до проведення, адже в різних країнах діють різні ставки податків. Що стосується практичних схем, що використовуються для оптимізації/мінімізації податкових зобов'язань у бізнесі, то багато хто з них буде розглянутий в третьому, завершуючому цю тему, матеріалі ЛIГА :ЗАКОН.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему