Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВХСУ міняє точку відліку

16.39, 5 лютого 2010
1254
0

З якої дати починається відлік терміну для пред'явлення наказу суду до виконання?

Виграти судовий процес - тільки півсправи. Важливо також зробити правильні кроки до його виконання, у тому числі вчасно пред'явити для виконання наказ господарського суду. Але в деяких випадках відповідь на питання, з якого моменту починається відлік терміну на пред'явлення до виконання наказу суду, не так очевидний, як може здатися на перший погляд. В усякому разі, ВХСУ в різний час давав на нього різні відповіді.

Так, в п. 49 листів "Про деякі питання, підняті в доповідних записках господарських судів України в першому півріччі 2009 року відносно застосування норм Господарського процесуального кодексу України" від 29.09.2009 № 01-08/530 ВХСУ роз'яснює, що відповідно до ст. 118 ХПК передбачений нею трирічний термін пред'явлення наказу господарського суду до виконання (у разі оскарження рішення місцевого господарського суду до апеляційного суду і залишень його апеляційним судом без змін) обчислюється з дня ухвалення судового рішення, яке виконується, тобто з дня ухвалення рішення місцевим господарським судом.

При такому тлумаченні норм закону, сторона, в чию користь було винесено ухвалу, ризикувала пропустити термін пред'явлення наказу суду до виконання, якщо помилково починала відлік зазначеного терміну з дня винесення постанови апеляційної інстанції про залишення в силі рішення місцевого господарського суду.

Проте вже через два місяці ВХСУ переглянув свою точку зору і заспокоїв тих, хто вів числення по-іншому. Листом "Про внесення зміни в інформаційний лист Вищого господарського суду України від 29.09.2009 № 01-08/530 "Про деякі питання, підняті в доповідних записках господарських судів України в першому півріччі 2009 року відносно застосування норм Господарського процесуального кодексу України" від 12.11.2009 № 01-08/600 він виклав вищезгаданий п. 49 в новій редакції. Тепер суд пропонує керуватися не ст. 118 ХПК, а нормою спеціального закону - ст. 21 Закону України "Про старанне виробництво". Остання передбачає, що судові документи можуть бути пред'явлені до виконання впродовж трьох років, і відповідний термін для виконання рішень господарських судів встановлюється з наступного дня після набирання законної сили цього рішення.

Термін пред'явлення наказу суду до виконання починається з дня, що йде за набуттям чинності рішення суду, яке виконується

Момент набуття чинності рішення місцевого господарського суду визначається відповідно до приписів частин 3 і 4 ст. 85 ХПК. Таким чином, тепер на думку ВХСУ, в описуваній ситуації рішення місцевого господарського суду набуде чинності одночасно з набуттям чинності постанови апеляційної інстанції (частини 1 і 3 ст. 105 ХПК) і, відповідно, з дня, що йде за цим, почнеться термін пред'явлення старанного документу господарського суду до виконання.

Ще одна трансформація думки ВХСУ сталася в питанні осудності. У вищезгаданому листі від 29.09.2009 № 01-08/530 ВХСУ висловлював думку, що у разі відміни постанови суду апеляційної інстанції в результаті її перегляду за обставинами, що знову відкрилися, справа повинна розглядатися апеляційним господарським судом за правилами, встановленими розділом XII ХПК "Перегляд судових рішень в апеляційному порядку" (п. 44 листи).

Тепер ВХСУ вважає інакше. У інформаційному листі "Про внесення зміни в інформаційний лист Вищого господарського суду України від 29.09.2009 N01 - 08/530 "Про деякі питання, підняті в доповідних записках господарських судів України в першому півріччі 2009 року відносно застосування норм Господарського процесуального кодексу України" від 30.10.2009 № 01-08/592 він виклав новий погляд на це питання: судове рішення, залишене без змін після його перегляду в апеляційному або касаційному порядку переглядається за обставинами тими, що знову відкрилися судом першої інстанції, який прийняв це судове рішення незалежно від того, що воно було предметом перегляду в апеляційному і касаційному порядку.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему