Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"Таємна вечеря" юрисконсультів, або Що буде з етикою юррынка?

15.15, 23 травня 2016
13769
10

Багато умів українського юридичного бізнесу напружилися, коли в лютому за закритими дверима зібралися глави юрдепартаментов деяких українських підприємств. А зібралися юрисконсульти на черговому засід...

Сам факт того, що клієнти можуть ось так просто і самостійно зібратися віч-на-віч, щоб обговорити "осторонь" твою непристойну поведінку, став для керівних партнерів юридичних компаній справжнім шоком. Адже такого раніше ніколи не було! Про зустріч юрисконсультів стали швидко розноситися чутки на юррынке, а деякі її навіть охрестили "таємницею вечерею". Але якщо в новозаветной історії під час трапези Ісус передбачив зраду одного з учнів, то в нашому випадку юрисконсульти ділилися історіями зради з боку своїх зовнішніх радників. Самі розумієте, які репутаційні риски для юридичного бізнесу закладені в маленькій тусовці глав юрдепартаментов, де ваш колишній скривджений клієнт може рекомендувати тридцяти потенційним обходити вас стороною.

У той п'ятничний вечір у багатьох дійсно накипіло, багато корпоративних юристів бажали вилити душу колегам по цеху. На щастя, з часом, вогонь під киплячим казанком корпоративного сектора збавився і градус обурення спав. Проте тривожний знак не пройшов мимо, і вже в травні Асоціація юристів України зібрала експертів за усе тим же круглим столом у Бізнес-центрі "ЛІГА", щоб з холодним розумом обговорити етичні стандарти на юридичному ринку нашої країни.

Організатори круглого столу точно для себе вирішили, що на цьому заході учасники не переходять на осіб, не тикають пальцями і не кидаються гаслами. Досить порпатися у минулому, краще замислитися, за якими етичними стандартами житиме і працюватиме юридичний бізнес в майбутньому. Дійсно, емоції схлинули, взаємні образи пройшли і віднині юррынку потрібний конструктивний діалог, щоб подібні інциденти надалі врегулювалися лише демократичним шляхом. Адже гра бізнесу і зовнішнього юридичного консалтингу ведеться в двоє воріт, і самі инхаузы у тому числі не завжди поводяться належним чином. Наприклад, беруть хабарі і відкати за залучення конкретного радника. І це не питання одного або двох подібних круглих столів!

Втім… А чи потрібні нам нові фіксовані правила, якщо колишні спроби сформувати етичний кодекс учасників юррынка і наслідувати його успішними назвати не можна? Насправді "Етичні правила правника" вже давно були прописані Асоціацією юристів, багато хто вважає їх дуже грамотними і справедливими. Але, як згадують учасники і автори цього проекту, із самого початку безліч фірм горіли бажанням бути причетними до створення таких професійних принципів. Проте вже на стадії розробки від робочої групи відкололася значна частина юристів, а ще одна - безслідно зникла на стадії їх офіційного підписання. Та і деякі ті, що підписали скаржаться, що Правила виконує не кожен, що узяв на себе формальний обов'язок їх шанувати.

Дійсно, багато юристів не бачать потреби в розробці або підписанні нових етичних зведень правил. Але допускають, що булава над головою адвоката все-таки потрібна. У нас офіційно діють Правила адвокатської етики, працюють контрольно-дисциплінарні органи, що стежать за їх дотриманням. Звичайно, наскільки ефективна їх робота - це зовсім інша розмова. Експерти ж упевнені, що ніякі задекларовані і прописані на папері принципи не будуть такою ефективною зброєю у боротьбі за етичні правила юррынка, як інструмент публічності, коли увесь ринок дізнається "героя" в обличчя. І хоча виносити сміття з хати не вітається, ефективна робота етичної комісії АЮУ по роз'ясненню етичних норм повинна в майбутньому послужити хорошим стримуючим чинником для порушників.

Чи готовий сьогодні ринок реагувати на порушення етичних стандартів? Усі юрфірми декларують свої етичні цінності, проте обставини, економічна криза і поведінка партнерів (контрагентів) раз у раз примушують підлаштовувати під себе етичні стандарти. Усі згодні з тезою про те, що світ міняється, міняються правила ведення бізнесу, а за ними міняються також етичні норми поведінки. І це цілком нормально! Адже міняємося і ми. Головне - виносити уроки на майбутнє, а не заглядати в минуле. Чого вже таїти, адже усі ми не без гріха, та і хороший товариш може оступитися.

В ході круглого столу своїм поглядом ззовні поділилася лондонський партнер Сhadbourne & Parke Ірина Тимчишиняка розповіла про те, як виглядає український юрынок у світлі недавніх конфліктів. За її словами, недавній інцидент в арбітражній сфері став шоком для професійного середовища і негативно позначився на репутації УСІХ українських юристів. Зважаючи на такі ситуації іноземний бізнес все частіше віддає перевагу міжнародним консультантам, а нашим національним компаніям залишається лише згрібати крихітки із столу. Хоча їх експертиза, по суті, може бути нічим не гірше.

Втім, що ми усі про юристів та про юристів? Проблема етичності полягає і в тому, що багато клієнтів (особливо локальні) продовжують жити по-старому. Ним рівним рахунком все одно, чи бере участь юрист в рейтингах, чи бере участь в корисній громадській діяльності, чи має адвокатське свідоцтво і чи підвищує свою професійну кваліфікацію. Для таких клієнтів має значення лише питання: чи розв'яжете ви його проблему або ні. Будь-яким способом, вкажіть тільки ціну!

Інша справа - клієнти іноземні. На думку учасників круглого столу, відношення міжнародного бізнесу до етичної охайності свого юрсоветника все-таки на порядок вище. І тут при виборі консультанта грають значення багато чинників, у тому числі репутація і політика pro bono юридичної компанії. Навіть у непростих економічних умовах юристи повинні розуміти, що етична модель поведінки також є значною конкурентною перевагою на ринку. "Адже білі манжети і коміри були придумані не лише для краси, - приводить чудову аналогію Аминат Сулейманова- це також елементарна гігієна і турбота про своє здоров'я". Тому багато хто повинен усвідомити, що питання етики - це не питання краси, це питання охайності бізнесу, а також інвестиція в його майбутнє процвітання.

Насправді чесність добре продається! І ця глибока помилка, що юрист, працюючий за рамками етичних принципів, має перевагу перед тими, хто ці принципи ні в що не ставить. Це, принаймні, добре ілюструється на роботі фахівців англійського арбітражу, де судяться навіть українські або російські олігархи, минувши національну юрисдикцію. Адже саме у Високому суді Лондона створюється відчуття справедливості, якого нам так не хапає в храмі українську Феміду.

Іноземці учать нас правилам гри, але ніколи не навчать нас вигравати - можуть заперечити скептики. І будуть в чомусь праві. Адже якщо ми сліпо наслідуватимемо їх правила, в усіх їх наслідувати, то ще не ясно, яка ситуація буде на українському ринку через декілька років. Але чи не здається вам, резюмує Ірина Никитинащо якщо ми не поставимо етичні норми на більше значущий рівень, то "ильфы" вже точно заберуть жезл першості на українському ринку у національних компаній….

Сергій Саченко, головний редактор порталу ЮРЛИГА, адвокат

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему