Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закон про підвищення ефективності контролю за концентраціями: нововведення

16.30, 25 лютого 2016
1728
0

Стаття Ярослава Медведєва для аналітичного видання "ЮРИСТ&ЗАКОН" (випуск № 6 від 18. 02. 2016)

26 січня 2016 року Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про захист економічної конкуренції" (відносно підвищення ефективності системи контролю за економічними концентраціями) " (далі - Закон). Він вводить довгождані зміни в системі контролю за економічною концентрацією, зокрема, підвищення фінансових порогових показників і спрощення процедури подачі заяв для отримання дозволу на концентрацію. Закон спрямований на підпис Президентові. Очікується, що він набуде чинності в квітні 2016 року.

Підвищення фінансових порогових показників

Закон вводить дворівневу систему порогових показників :

а) сукупна вартість активів або сукупний об'єм реалізації товарів учасників концентрації, з урахуванням стосунків контролю, за останній фінансовий рік, у тому числі за кордоном, перевищує суму, еквівалентну 30 мільйонам євро (замість актуальних 12 мільйонів євро), при цьому вартість (сукупна вартість) активів або об'єм (сукупний об'єм) реалізації товарів в Україні не менше чим у двох учасників концентрації, з урахуванням стосунків контролю, перевищує суму, еквівалентну 4 мільйонам євро (замість 1 мільйона євро хоч би одного учасника на даний момент) у кожного; чи

б) сукупна вартість активів або об'єм реалізації товарів в Україні суб'єкта господарювання, над яким отримується контроль, або суб'єкта, активи, долі (акції, паї) якого отримуються у власність або виходять в управління і користування, або хоч би одного із засновників створюваного суб'єкта господарювання, з урахуванням стосунків контролю, за останній фінансовий рік перевищує суму, еквівалентну 8 мільйонам євро, і при цьому об'єм реалізації товарів хоч би одного іншого учасника концентрації, з урахуванням стосунків контролю, за останній фінансовий рік, у тому числі за кордоном, перевищує сума, еквівалентний 150 мільйон євро.

Вказана вище дворівнева система порогових показників, безумовно, є самим довгожданим реформаторським нововведенням, про яке велися дискусії як між теоретиками, так і практикуючими юристами в області антимонопольного права останні років сім. Проте можна сміливо говорити про те, що лише останній рік продуктивної роботи над цим нововведенням дав свої позитивні результати, які були зведені в ранг закону.

З одного боку, нова система порогових показників сприятливо відіб'ється на діяльності бізнесу в цілому - середні за розміром українські групи суб'єктів господарювання вже не будуть зобов'язані у більшості випадків звертатися в Антимонопольний комітет України (далі - АМКУ) за дозволом на концентрації. З іншого боку, АМКУ не витрачатиме значні ресурси на розгляд великої кількості концентрацій, які явно ніяк не впливають на конкурентне середовище в нашій державі.

Найважливішим нововведенням є підхід до так званих транзакцій foreign - to - foreign, які не припускають якого-небудь потенційного ефекту на конкурентне середовище в Україні. У багатьох випадках іноземні інвестори зважаючи на свій господарський оборот не підпадатимуть під критерії, які зобов'язують отримувати дозвіл на концентрацію для цілей інвестування в українські компанії. При цьому особливо великі гравці залишаться на контролі у українського конкурентного відомства.

Закон також відміняє долю на ринку, яка перевищує 35 %, як пороговий показник для отримання дозволу на концентрацію.

Нововведення в процедурі подачі заяв для отримання дозволу на концентрацію

Закон в цілому значно спрощує процедуру подачі заяв для отримання дозволу на концентрацію. Зокрема, вводяться наступні нововведення:

a) опциональная можливість проведення попередніх консультацій з АМКУ відносно заяви про надання дозволу на концентрацію;

b) спрощена скорочена процедура (25 календарних днів) розгляду заяви про надання дозволу на концентрацію, яка застосовується в наступних випадках :

- тільки один з учасників концентрації здійснює діяльність в Україні; чи

- сукупна доля учасників концентрації на одному і тому ж товарному ринку не перевищує 15 %, або долі або сукупні долі учасників концентрації не перевищують 20 % на товарних ринках, на яких реалізується продукція (товари, роботи, послуги), без придбання або реалізації якої господарська діяльність будь-якого іншого учасника концентрації неможлива;

c) у разі, якщо АМКУ інформує учасників концентрації / погоджених дій про можливу відмову в наданні дозволу, учасникам надається 30 календарних днів (цей термін може бути продовжений по їх клопотанню), щоб запропонувати АМКУ зобов'язання, які учасники готові узяти на себе з метою усунення негативного впливу на конкуренцію.

В першу чергу, вказані вище зміни продиктовані негативною практикою АМКУ, що склалася, у минулому, коли велика кількість заяв на концентрації оставлялось без розгляду зважаючи на технічну недосконалість заяв, що подаються. Автор твердо упевнений, що інноваційний інститут попередніх консультацій з АМКУ в контексті заяви, що подається, зможе істотно понизити риски повернення таких заяв і створить позитивну динаміку взаємодії бізнесу з АМКУ.

Введення спрощеної скороченої процедури розгляду заяв на концентрації також є оптимізацією існуючої практики АМКУ, оскільки багато транзакцій не вимагають пильної уваги і оцінки АМКУ зважаючи на відсутність значного потенційного ефекту на конкуренцію на товарні ринки / ринки послуг в Україні. При цьому суб'єкти господарювання зможуть розраховувати на отримання відповідних дозволів впродовж 25 календарних днів (замість 45 у рамках звичайної процедури).

Окремо варто відмітити, що тепер суб'єкти господарювання володітимуть набагато більшою диспозитивністю в контексті того, що бере поведінкових зобов'язань у разі, якщо заплановані концентрація / погоджені дії можуть негативно вплинути на конкуренцію. Оскільки саме вони зможуть надавати АМКУ свої практичні напрацювання майбутніх дій для цілей усунення негативного впливу на ринки внаслідок здійснення транзакцій / погоджених дій. Безумовно, останнє слово залишається за АМКУ.

Крім того, Закон також встановлює, що ненадання відомостей про кінцевих власників бенефіціарів учасників концентрації / погоджених дій є основою для відмови в розгляді відповідної заяви.

Підвищення плати за розгляд заяв

Разом з підвищенням фінансових порогових показників Закон передбачає підвищення плати за розгляд заяв в чотири рази. Зокрема, плата за розгляд заяви про надання дозволу на концентрацію складе 20400 грн. (приблизно 690 євро), а заяви про надання дозволу на погоджені дії - 10200 грн. (приблизно 345 євро).

Ярослав Медведєвюрист ЮФ "Авеллум Партнерс"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему