Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Артем Афян : Міліція вилучає, "Юскутум" - повертає

26 грудня 2013, 11:50
1232
13
Автор:
Реклама

- Одна з головних спеціалізацій, на які робить ринковий акцент Ваша юридична компанія - практика безпеки бізнесу. Розкажіть детальніше, що це за практика? Це Ваше вигадування або маркетинговий хід?

- По-перше, варто сказати, що наша компанія досить збалансована. Ми надаємо послуги в трьох інноваційних сферах практики : IT права, правовій безпеці бізнесу і спортивного права, а також в трьох класичних напрямах: податкового, корпоративного права і представництва в судах. Тому, можна сказати, що практика правової безпеки бізнесу - це одна з трьох областей, якою ми розкриваємо нові грані юридичного ринку.

Свого часу ми сформували її у відповідь на загрозу тиску на бізнес з боку правоохоронних органів, щоб мінімізувати можливі ущербы для компаній. Ми збудували тактику і захист підприємств при перевірках усіх рівнів : податковою, прокуратури, ДСБЕЗ, ОБОП, податковій міліції. Розробили програму підготовки персоналу до візиту правоохоронних і контролюючих органів. Ключове завдання практики полягає не лише в мінімізації збитку підприємств безпосередньо вже в ході перевірки, а в запобіганні можливим ризикам і втратам. І ми повністю супроводжуємо кримінальні справи відносно злочинів у сфері господарської діяльності.

- Перевірками або економічними злочинами займаються багато юристів, що практикують в карному праві. Чим відрізняється практика безпеки бізнесу від карного права?

- В першу чергу, варто вказати на те, що основний вантаж роботи доводиться на стадію слідства, оскільки в Україні надзвичайно малий відсоток наслідків доходить до суду, але на стадії слідства арсенал тиску на бізнес більш ніж достатній.

Також юристи практики правової безпеки бізнесу, на відміну від юристів чисто карної практики, оперують не лише знаннями діючих норм у рамках карного права і процесу, вони розуміють бізнес-процеси підприємства і усю їх юридичну підоснову. Ця практика набагато глибше розбирається в питаннях правового забезпечення бізнесу, і, при цьому, не веде кримінальних справ іншого роду. Повнота необхідних специфічних знань дозволяє побудувати систему саме корпоративного захисту компаній з великою кількістю співробітників і цінного устаткування, а не лише захист окремих фізичних осіб.

Як ми вже говорили, велика частина роботи практики спрямована на попередження негативних наслідків візиту правоохоронних органів, а саме: правовий аудит ризиків підприємства, консультації топ-менеджменту, проведення семінарів тренінгів для співробітників, аналіз поточної господарської діяльності, комплексна робота з внутрішньою службою безпеки, із службою інформаційної безпеки.

- Опишіть динаміку розвитку цієї практики за останні декілька років. Які події в країні сприяли розвитку/гальмуванню росту цієї галузі?

- За останній час все сильніше і частіше бізнес відчуває тиск з боку держави. У ЗМІ надзвичайно багато звучить новин про вилучення документів, комп'ютерного устаткування під час обшуків. У усіх на слуху поділа по Ex.ua, вКонтакте, Webmoney, інтернет-магазином Rozetka, ситуація з недавнім обшуком Миколаївських IT- компаній. Кожне таке вилучення спричиняє за собою неминучі втрати для бізнесу. Без комп'ютерів, наприклад, зараз не зможе працювати практично жодне підприємство. Мало хто може похвалитися тим, що не був на допиті. Тому кількість справ по захисту бізнесу росте.

Артем Афян

- Яких клієнтів в цій сфері частенько обслуговують юристи? Які послуги в цій галузі зараз зустрічаються все частіше?

- В цій практиці сегментувати пул клієнтів по галузях економіки неможливо, адже риски поширюються на будь-який бізнес. Наші клієнти - це ті, хто досяг успіху у бізнесі, оскільки зворотною стороною успіху в Україні є увага правоохоронної системи.

Основні послуги, які затребувані на ринку, - це правовий аудит ризиків, проведення тренінгів для співробітників усіх рівнів підприємства, супровід посадовців підприємства під час слідчих дії, реструктуризації компанії або ж структуризація, розробка і впровадження комплексної системи правової безпеки, яка пов'язано з оптимізацією оподаткування.

Також надзвичайно активним напрямом практики правової безпеки бізнесу є повернення вилученого майна : носіїв інформації, комп'ютерної техніки, сервера, після правоохоронних дій, в даному випадку після обшуку. Питання стоїть не лише в поверненні матеріальної цінності, а інформації, яка зберігається на комп'ютерах і серверах і дозволяє вести поточну діяльність компанії. Нашою компанією тільки за цей рік проведено більше 15 таких справ, які були ускладнені ще і тим, що набув чинності новий КПК, і практику доводилося буквально формувати самостійно.

Але ми не обмежуємося формуванням практики по безпеці бізнесу. Розуміючи необхідність в поліпшенні інвестиційного клімату в Україні і будучи учасниками робочих груп при МВС, будучи радниками комітетів при ВР, ми планомірно просуваємо ідею внесення змін в КПК, по яких у рамках обшуку слідчий буде зобов'язаний копіювати дані з комп'ютера, замість того, щоб його вилучати.

- З якими складнощами юристи правової безпеки стикаються в роботі?

- Неймовірно складно відбивати увесь арсенал тиску держави на бізнес, відпрацьований роками. Важко виступати в жорстких переговорах з правоохоронними органами під час обшуку, коли необхідно утримати ситуацію під контролем з юридичної точки зору, також тримати руку на пульсі кожного із співробітників, виступаючи психологом. Адже в подібній надзвичайній ситуації люди можуть робити помилки, якими можуть надалі скористатися для створення компанії проблем.

Крім того, постійна зміна законодавства, неоднозначна судова практика, текучка кадрів на підприємстві, недовнедрение бізнес-процесів, - усе це вимагає миттєвої оціни ситуації і ухвалення швидких рішень тоді, коли ставки надзвичайно високі.

Тому співробітникам доводиться поєднувати в собі глибокі знання з колосальною стрессоустойчивостью. Я можу сказати, що в практиці правової безпеки бізнесу працюють "білі комірці", які не бояться забруднитися.

- Які Ваші прогнози по розвитку цієї практики?

- Доки Україна бовтається у кінці рейтингів по інвестиційному клімату і легкості ведення бізнесу, роботи в цій практиці більш ніж достатньо.

- У Вашої молодої компанії невеликий ювілей. Які клієнти і які цікаві проекти давали поштовх розвитку Вашого юридичного бізнесу за останні роки?

-
Цей ювілей для нас знаковий. 5 років тому у витоків стояли декілька чоловік. Сьогодні "Юскутум" об'єднує 40 однодумців і професіоналів в області юриспруденції.

За ці роки була надзвичайно велика кількість гучних проектів. Ми представляли інтереси міста Києва в справах про сплату пайових внесків, ми оспорювали тарифи Київенерго. Необыйчано гучною стала справа Серед останніх гучних справ - вилучення комп'ютерів у Миколаївської компанії Камо IT. Також слід згадати проект, яким ми гордимося, - ця справа Василя Любарца, ініціатора Врадиевского рухи. Зараз ми виступаємо юридичним партнером ИА "ЛІгаБізнесІнформ" і координатором по справі про побиття 40 журналістів представниками правоохоронних органів на вул. Банкової 1 грудня цього року.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини